Začiatkom apríla sa uskutočnilo jednodňové celoareálové cvičenie v Atómovej elektrárni Mochovce, ktoré bolo zároveň súčinnostným cvičením s Krajským úradom Nitra a Centrom havarijnej odozvy Ústredného jadrového dozoru. Cieľom cvičenia bolo preukázať splnenie podmienok havarijnej a krízovej pripravenosti pracovníkov elektrárne. Na snímke evakuácia pracovníkov elektrárne do krytu. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Dostavba dvoch rozostavaných blokov Jadrovej elektrárne Mochovce, ktorú v piatok oznámil šéf Enelu Fluvio Conti, dosiaľ nevyvolala nijaké búrlivé reakcie odporcov jadrovej energie. Nereagovali ani Rakúšania, ktorí pred niekoľkými rokmi bojovali proti spusteniu prvého a druhé bloku Mochoviec a ktorí stavali barikády na česko-rakúskych hraniciach pred spustením jadrovej elektrárne v Temelíne. Vyjadrenia rakúskeho veľvyslanectva sú dnes zdržanlivé, podobne ako stanovisko slovenských zelených.
Odporcovia energie z jadra argumentujú najmä tým, že reaktory v Mochovciach sú ruského typu. Ako príklad zlyhania sovietskych reaktorov spomínajú výbuch v ukrajinskej jadrovej elektrárni v Černobyli. Rádioaktívny oblak, ktorý vznikol po havárii, zasiahol pred 20 rokmi veľkú časť Európy.
Dôležitá je bezpečnosť
Zariadenia v Mochovciach vrátane 3. a 4. bloku sú podľa hovorcu elektrární Rastislava Petrecha z celého sveta vrátane Česka. Navyše ide o novšie a bezpečnejšie technológie oproti tým, aké boli použité v havarovanej ukrajinskej elektrárni. Projekt, ktorý navrhli ruskí odborníci, sa zrejme ešte bude dolaďovať, aj keď sú bloky už rozostavané, povedal Petrech.
Práve bezpečnosť jadrových elektrární je pre Rakúšanov najdôležitejšia. "Nemôžeme zasahovať do rozhodnutí Slovenska alebo súkromných firiem, ako je Enel. Elektráreň by mala byť v prvom rade bezpečná pre ľudí," komentoval ohlásenú dostavbu Mochoviec rakúsky veľvyslanec na Slovensku Marian Wrba. Povedal aj to, že tento typ energie je nerentabilný.
Conti naopak minulý týždeň poukazoval na ekonomickú výhodnosť jadrovej elektrárne. "Na výšku nákladov vplýva najmä používané palivo. Práve preto, že jadrová energia je najlacnejšia, chceme sa v tejto oblasti angažovať," povedal. Dokončenie dvoch reaktorov podľa neho zabráni zvyšovaniu cien elektriny pre spotrebiteľov.
Dostavba Mochoviec nebude znamenať zníženie energetickej závislosti Slovenska na Rusku. Podľa Petrecha jadrová elektráreň ide na ruské palivo.
Vplyv na prostredie neskúmali
Zástupcovia slovenskej Strany zelených nie sú z prípadnej dostavby Mochoviec nadšení. Privítali by využitie obnoviteľných zdrojov energie. "Náš postoj nie je extrémistický, no sme za postupné utlmovanie využívania jadrovej energie na Slovensku. Uvedomujeme si, že sa to nedá zo dňa na deň," povedal podpredseda strany Martin Jóna.
Dosah jadrových elektrární na životné prostredie by malo skúmať ministerstvo životného prostredia, no v tomto prípade sa tak nestalo. "Vplyv na životné prostredie sme nezisťovali, keďže elektrárne dostali stavebné povolenie už v roku 1986 a príslušný zákon platí od roku 1994," povedala Dana Gregorová z odboru komunikácie ministerstva.
Dostavbou elektrárne sa zatiaľ nezaoberal ani Úrad jadrového dozoru. K 3. a 4. bloku sa vyjadrí, až keď budú chcieť elektrárne licenciu na ich prevádzku, informovala riaditeľka kancelárie úradu Dagmar Zemanová.
História 3. a 4. bloku elektrárne v Mochovciach
Investičný zámer 1980
Súhlas Československej komisie pre atómovú energiu
s vydaním stavebného povolenia 1986
Predbežná bezpečnostná správa 1986
Stavebné povolenia 1986 - 1987
Úvodný projekt 1986
Začiatok výstavby 1987
Útlm stavebno-montážnych činností 1992
Začiatok konzervačných a ochranných prác 1992
Strategický plán konzervácie, údržby a ochrany 2001
Štúdia uskutočniteľnosti dostavby 3. a 4. bloku 2002
Rozhodnutie ministerstva hospodárstva
o dostavbe 3. a 4. bloku 2004
Zdroj: Slovenské elektrárne
Plánované parametre
Výkon 1760 (4 x 440) MW
Počet blokov 4
Palivo obohatený urán
Typ reaktora VVER 440 / V213*
Rok uvedenia do prevádzky 1998, 1999, 2010**
* - Podľa pôvodného projektu.
** - Najskorší termín dostavby 3. a 4. bloku elektrárne.
Poznámka: Počet blokov a výkon zahŕňa aj dostavaný tretí a štvrtý blok.
Zdroj: Slovenské elektrárne
Autor: DANIEL CVEČEKIVAN KAHANEC