Brusel tak reagoval na platby vlády USA americkým podnikom, ktoré Svetová obchodná organizácia vyhlásila za nelegálne.
Podľa zákona z roku 2000 nazvaného po senátorovi Robertovi Byrdovi môže americká vláda zaviesť sankčné clá proti zahraničným podnikom, ktoré v USA predávajú tovar za dumpingové ceny. Okrem toho sa daň, ktorú zahraničné firmy zaplatia, prevedie na poškodených amerických konkurentov.
Kancelária eurokomisára pre obchod Petra Mandelsona v pondelok vyhlásila, že nové sankcie sú oprávnené, pretože vláda USA chce platby predĺžiť na ďalšie dva roky. Pokuty tak vzrastú asi na 37 miliónov dolárov. Po rozhodnutí Svetovej obchodnej organizácie môžu krajiny únie a ostatní americkí obchodní partneri uložiť sankcie do 72 percent sumy, ktorú vláda USA podľa tzv. Byrdovho dodatku zaplatila americkým firmám.
"Kým budú platby pretrvávať, nebudú USA dodržiavať pravidlá obchodnej organizácie," vyhlásila Európska komisia. Zdôraznila, že napriek dlhoročnému sporu o Byrdov zákon "veľká časť európsko-amerického obchodu nie je poznačená hnevom". Od vlaňajšieho mája sa zvýšia sankčné clá na americké výrobky, ako sú textílie, stroje, výrobky z papiera a kukurica. V pondelok k tomu podľa únie pribudli ďalšie výrobky z papiera, fotokopírovacie stroje a vŕtačky. Svetová obchodná organizácie už v roku 2002 vyhlásila sporný americký zákon za protizákonný. (tasr)