
Mexičania, ktorých evakuovali z okolia známej sopky Popocatépetl, strávili Štedrý deň v provizóriu. Vulkán stále chrlí popol a dym, čo naznačuje možnosť ďalších erupcií. FOTO - TASR/EPA

Moskva 24. 12. 2000 - bezdomovec s vodkou, deň ako každý iný. V Rusku sa Vianoce oslavujú až po Novom roku. FOTO - REUTERS

Kostol svätej Kataríny v Betleheme - dieťatko bozkáva Jezuliatko. FOTO - REUTERS
BETLEHEM, VATIKÁN, JAKARTA, VIEDEŇ, SOUL - „Tohto roku sú to smutné Vianoce, pretože v meste mieru a radosti chýba práve mier,“ povedal betlehemský starosta Hanna Násir. Práve v tomto meste na západnom brehu Jordánu sa podľa veriacich narodil Ježiš Kristus. Aj tu sa pravidelne odohrávajú konflikty medzi Palestínčanmi a izraelskými vojakmi. Betlehem však nebol jediným miestom, kde sa stretávali rodiny, ich najbližší a pútnici v atmosfére, ktorá k vianočným sviatkom nepatrí.
V indonézskom hlavnom meste Jakarta vybuchli pred Štedrým večerom pred kostolmi bombové nálože a niektorí duchovní dostali v darčekových baleniach trhaviny. Odohrali sa aj tragické rodinné drámy - sviatočná atmosféra môže priniesť aj ťažko vysvetliteľné psychické skraty. V susednom Rakúsku na Štedrý večer zastrelil 47-ročný muž svoju bývalú priateľku pred očami jej dvoch detí, pretože ho opustila. Potom si nešťastník, ktorý sa podľa policajtov nachádzal v ťažkej depresii, zobral sám život. Pripomenula sa aj príroda - v Mexiku strašidelná sopka Popocatépetl chrlila lávu a popol aj na Štedrý deň, a tak chudobní roľníci nemohli oslavovať doma, ale len provizórne v evakuácii. V Európe sa väčšinou počas vianočných sviatkov akoby na pár dní zastavil čas a všetko prebieha v príjemnej pohode. Nie je to tak však na celom svete - počas tradičného vianočného posolstva Urbi et orbi (Mestu a svetu) to pripomenul aj pápež Ján Pavol II., ktorý spomenul situáciu na Blízkom východe aj v Indonézii, „kde naši bratia vo viere prežívajú práve v tento vianočný deň dramatické hodiny bolesti a utrpenia“.
Blízky východ – smutné oslavy
Z rozhodnutia betlehemskej radnice boli oslavy Vianoc v tomto meste na západnom brehu Jordánu obmedzené na minimum. Betlehemská radnica to zdôvodnila ako výraz solidarity s obeťami terajšieho palestínskeho povstania, ktoré si dosiaľ vyžiadalo viac než 350 obetí, hlavne Palestínčanov. Na oslavách narodenia Ježiša Krista sa zúčastnilo asi len 400 kresťanských pútnikov. Ešte vlani navštívilo mesto vyše 10-tisíc veriacich a turistov. Vstup do mesta naďalej kontrolovala izraelská armáda. Na múroch obchodíkov visia fotografie obetí protiizraelského povstania. Na tohtoročnej polnočnej omši v Kostole svätej Kataríny sa zúčastnil aj palestínsky vodca Jásir Arafat. Od septembra to bola jeho prvá návšteva západného brehu Jordánu.
Vatikán – unavený pápež
Tradičnú vianočnú polnočnú omšu slúžil pápež Ján Pavol II. priamo na Námestí svätého Petra, a nie ako obvykle v bazilike. V príhovore vyjadril veľké znepokojenie nad situáciou kresťanov v Svätej zemi. Ján Pavol II. sa rozhodol slúžiť polnočnú omšu pod šírym nebom, aby sa na nej mohlo zúčastniť viac pútnikov. Jeho rozhodnutie vyvolalo vzhľadom na jeho podlomené zdravie vážne obavy. Tie ešte umocnilo skutočne zimné počasie, lebo v Ríme bolo mrazivo. Pred chladom však pápeža pri omši chránil špeciálny systém vykurovania. Nasledujúci deň pápež vo vianočnom posolstve Urbi et orbi odsúdil násilie na Blízkom východe, potratovú politiku a eutanáziu, ktorá má z človeka urobiť sudcu nad životom.
Indonézia – bomby pred kostolmi
Počas nedeľňajšieho popoludnia explodovalo pred kostolmi v Jakarte a v piatich ďalších indonézskych mestách okolo 20 bômb. Výbuchy si vyžiadali najmenej 14 obetí a 47 ďalších ľudí bolo zranených. Explózie nastali len niekoľko hodín pred vianočnými omšami. Väčšina podomácky vyrobených výbušnín bola nastražená v zaparkovaných autách. Prevažne moslimskú Indonéziu v súčasnosti ohrozujú okrem separatistických tendencií práve nábožensky motivované vlny násilností.
(čtk, r)