K&S 4/2006
Ing. Frederik Nemeth, FANstudio, šéfredaktor Damas Gruska
Štvrté tohtoročného čísla revue Knihy a spoločnosť otvára esej germanistky Dagmar Košťálovej. Autorka v nej zaraďuje fenomén Matkin do širšieho literárneho, ale i spoločensko-politického kontextu. Okolo literatúry v širších súvislostiach sa prirodzene točí i profilový rozhovor s prekladateľkou Angelou a básnikom Petrom Repkovcami.
Lekárka Daniela Ostatníková (esej Skrytý pôvab kondiciogramov) predstavuje cykly, ktoré ovplyvňujú naše kognitívne schopnosti a psychiatrička a spisovateľka Svetlana Žuchová sa zasa zaoberá kultúrnou psychológiou a pocitom úzkosti v nej.
Historik Milan Zemko sa vracia k Viedenskej arbitráži a jej vplyvu na slovensko-maďarské vzťahy, jeho kolegyňa Tünde Lengyelová píše o rôznych aspektoch života v období Luxemburgovcov. Na jej text nadväzuje zamyslenie historika umenia Dušana Burana nad megavýstavnými projektmi venovanými práve tomuto obdobiu.
Výtvarnému umeniu patrí aj blok textov (autori Marta Stachová, Peter Michalovič, Pavel Vilikovský) venovaných fotografickým publikáciám. Popri ukážkach zo spomínaných kníh jadro obrazovej časti aprílového čísla K&S tvoria práce fotografa Ľuba Stacha. (kul)