FOTO |
Necelých päťsto metrov vysoká hora Říp, majestátne sa vypínajúca z plochej polabskej nížiny na sever od Prahy, je jedným z hlavných symbolov českého národa. Na jej vrchu sa podľa povestí zastavil praotec Čech putujúci s českými kmeňmi z ich pravlasti niekde na severovýchode. Keď uvidel úrodnú krajinu pod kopcom, rozhodol sa tam svoj ľud usadiť. (Dodnes mu veľa Čechov nedokáže odpustiť, že nepokračoval ďalej do teplejšieho Talianska.)
Na vrcholku kopca je rotunda z 12. storočia postavená na počesť veľkého víťazstva českého kniežaťa Soběslava nad nemeckým cisárom Lotharom pri Chlumci. "Čo Mohamedovi Mekka, to Čechovi má byť Říp," hlása originálny reklamný nápis na drevenej krčme pod rotundou.
Nápis si vzalo k srdcu veľa českých politikov, čo sa na hore pri rôznych príležitostiach, hlavne v rámci predvolebnej kampane, od roku 1990 vystriedali.
Je zaujímavé a možno aj trochu riskantné, že si práve na miesto, ktoré bolo v minulosti často symbolom boja proti nemeckému útlaku, sociálni demokrati pozvali nemeckého politika, bývalého kancelára Gerharda Schrödera.
Schrödera však v Čechách zaraďujú medzi dobrých Nemcov vďaka tomu, že vždy odmietal podporiť požiadavky vysídlených sudetských Nemcov voči Prahe. Na Říp teda môže.
Na hore ho vítali s otvorenou náručou. Stále sa musel zastavovať, aby podpísal fotku alebo sa s niekým vyfotil. Ešte dole pod kopcom si dal české pivo, ktoré vraj má veľmi rád, na vrchu naopak neohrdol domácou pálenkou, ktorú mu nalial jeden z postarších účastníkov pochodu.
Celkovo to vyzeralo, že Schröder vyvolával väčší záujem než Paroubek, ktorého trochu zatlačil do úzadia. Tomu to však zjavne neprekážalo. Prítomnosť donedávna jedného z najpoprednejších európskych politikov vyhlásil za dôkaz toho, že česká sociálna demokracia je súčasťou najväčšieho svetového politického hnutia hnutí.
Schröder podobne ako britský premiér Tony Blair podľa Paroubka reprezentuje moderný sociálny štát, ktorý je aj cieľom českej ľavice. "Nechceme smerovať k vulgárnemu kapitalizmu, v ktorom budeme zvýhodňovať privilegovaných a najbohatších," tvrdil Paroubek s odkazom na favorita volieb, pravicových občianskych demokratov.
Bolo však trochu paradoxné, že to hovoril v spoločnosti Schrödera, ktorý dnes za lukratívny plat zastáva funkciu predsedu dozornej rady kontroverznej ruskej energetickej firmy Gazprom, mocného nástroja Moskvy na vydieranie Európy.
Politici zvládali strmú cestu na kopec dobre (vľavo dole Schröder s Paroubkom). Prvý Schröderov výkop sa veľmi nepodaril. FOTO - MIRKA CIBULKOVÁ |
Autor: Říp