Víťaz volieb Romano Prodi si včera odskúšal, aké postavenie má v parlamente jeho široká koalícia. FOTO - AP |
RÍM - Scény pobúrenia a ostrá výmena názorov. Takto to včera vyzeralo v talianskom Senáte, ktorý si volil nového predsedu. V prvom meraní síl Prodiho tím neuspel. Kandidát stredo-ľavej koalície Franco Marini získal potrebnú absolútnu väčšinu hlasov až v druhom kole, ale na najmenej dvoch hlasovacích lístkoch figurovalo jeho krstné meno v nesprávnej forme Francesco. Po prečítaní výsledkov sa ľavicoví senátori najprv radovali, že ich kandidát zvíťazil. Po zistení technickej chyby došlo k ostrej výmene názorov s táborom rivala Silvia Berlusconiho. Dočasný predseda Senátu Oscar Luigi Scalfaro vzápätí zrušil výsledok a nariadil jeho zopakovanie ešte počas piatkovej noci.
Rovnako komplikované bola hlasovanie aj v dolnej komore. V Poslaneckej snemovni ani na tretí raz neprešiel predák komunistov Fausto Bertinotti.
Poslanci a senátori si včera na prvom zasadaní v Ríme minútou ticha uctili pamiatku troch vojakov, ktorí prišli vo štvrtok o život pri explózii bomby na juhu Iraku. Potom ich čakala prvá politická skúška - voľba predsedov oboch komôr parlamentu.
Silvio Berlusconi, ktorý odmietol uznať porážku vo voľbách, oznámil, že po zvolení predsedov oboch komôr parlamentu podá demisiu. Očakáva sa, že prezident, ktorému vyprší mandát 18. mája, vymenuje Prodiho za premiéra v najbližších dňoch.
Do poslaneckých ľavíc si zasadlo množstvo známych ľudí. Najväčšiu pozornosť spomedzi "nováčikov" pútal transvestita Luxuria. Narodil sa pred 40 rokmi ako muž, žije a oblieka sa ako žena. Táto ikona homosexuálnej scény v Taliansku sa do Poslaneckej snemovne dostala na kandidátke komunistov.
Často cvakali spúšte fotoaparátov aj tam, kde sa objavila atraktívna televízna hlásateľka Mara Carfagnaová, známa z televíznych staníc Berlusconiho mediálneho impéria. Tridsaťročná brunetka sa presadila v okolí Neapolu ako kandidátka Berlusconiho strany Forza Italia. Prvou poslankyňou talianskeho parlamentu, ktorá nie je beloškou, sa stala Mercedes Friasová. Pochádza z Dominikánskej republiky a už 16 rokov sa angažuje za práva prisťahovalcov. Jej hlavným cieľom je zrušenie zákona o imigrácii, ktorý schválil Berlusconiho kabinet pred štyrmi rokmi.
Zaujímavou postavou v radoch nových zákonodarcov je nepochybne aj niekdajší líder antiglobalistov pri protestoch počas summitu krajín G8 v Janove Francesco Caruso, ktorý sa včera vôbec po prvý raz objavil na verejnosti v obleku. V talianskom parlamente začali pôsobiť aj ďalšie známe osobnosti, napríklad vdova po tajnom agentovi Nicolovi Caliparim, ktorého v Iraku zastrelili americké jednotky. (tasr, čtk)