Špeciálny súd má teraz na starosti trestné činy verejne činných osôb, zločineckých a teroristických skupín a závažné hospodárske delikty s vysokou škodou. Vraždu riešia len vtedy, ak ju spácha zločinecká skupina.
O necelé tri týždne sa začne na Krajskom súde v Prešove proces s Mikulášom Černákom v kauze troch vrážd. Černák patrí k jedným z najvážnejších podozrivých, prípad však nerieši Špeciálny súd.
Černák je totiž obvinený zo spáchania vrážd ako člen organizovanej, nie zločineckej skupiny. Okrem toho v čase spáchania trestného činu platil trestný poriadok, ktorý zločineckú skupinu nepozná.
Ak by Černák vraždy spáchal dnes a polícia by mu dokázala aj to, že bol členom zločineckej skupiny, ľudovo povedané mafie, prípad by už riešil Špeciálny súd. Rozdiel medzi organizovanou a zločineckou skupinou je pritom v tom, že tá organizovaná sa stretáva práve pri tom trestnom čine, kým zločinecká funguje systematicky a pácha zločinov viac.
Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ) si podľa jej tlačového oddelenia myslí, že kompetencie Špeciálneho súdu sú dostačujúce. Do budúcnosti sa však nebráni diskusii na túto tému.
Bývalý minister spravodlivosti Daniel Lipšic (KDH) s rozšírením kompetencií súhlasí, je to však podľa neho úloha až pre ďalšie volebné obdobie. Úkladná vražda existuje až odteraz v novom Trestnom poriadku.
Z vrážd teraz Špeciálny súd rieši Devín banku a kyselinárov. Lipšic si myslí, že rozšíriť by sa mala aj kompetencia Úradu špeciálnej prokuratúry, a to na všetky činy korupcie.
Hovorkyňa Generálnej prokuratúry Svetlana Husárová povedala, že "takáto úvaha je predčasná a zváženie rozšírenia právomocí Úradu špeciálnej prokuratúry by sa mohlo objaviť najskôr koncom roka".
(mož)