Zriedkavé tlačovky a vystúpenia politikov sa obmedzujú na všeobecnosti a jediným zaujímavým bodom bolo včerajšie vyhlásenie šéfa vládnej kancelárie Zoltána J. Gála, že predstavy oboch strán nie sú až také vzdialené, ako sa pôvodne predpokladalo.
Nikto nepredpokladá, že by sa strany nakoniec nedohodli. Pozorovatelia však očakávali miestami dosť tvrdé rokovania, volebné programy oboch strán sa totiž v niektorých bodoch zásadne líšia. Týka sa to hlavne zdravotníctva a daňového systému.
Obe strany sa zhodnú na potrebe reformy zdravotníctva a na nutnosti zjednodušiť daňový systém. Ich názory sa však výrazne rozchádzajú v otázke, ako to dosiahnuť. Liberáli chcú viac vzájomne súperiacich súkromných zdravotných poisťovní, socialisti sú za jedinú poisťovňu.
Podobne je to aj v daňovej oblasti, liberáli požadujú s poukázaním na konkurenčné výhody Slovenska rovnú daň, socialisti to zatiaľ odmietajú, aj keď o nej v minulosti tiež uvažovali.
Obe strany zatiaľ súhlasia so zoštíhlením vládnej štruktúry vrátane zníženia počtu ministerstiev z 15 na 12 alebo dokonca desať. Stalo by sa tak cestou zlučovania a vytvárania superministerstiev. Ministerstvo školstva by sa napríklad spojilo s kultúrou, rezort práce a sociálnych vecí s ministerstvom zdravotníctva.
Doterajší a podľa všetkého aj budúci premiér Ferenc Gyurcsány ešte pred začatím rokovaní tvrdil, že sa obe strany musia najskôr dohodnúť na spoločnom vládnom programe, a až k nemu potom budú hľadať osoby - ministrov, ktorí ho naplnia. Rokovania môžu trvať niekoľko týždňov.
PETER MORVAY