Manneken Pis mal na sebe detviansky kroj už pred dvoma rokmi a pri príležitosti nášho vstupu do Európskej únie cikal pivo. FOTO - TASR |
"Slo-va-kia," hláskuje názov Slovenska v angličtine šestnásťročná Japonka Šizu, potom s úsmevom kývne hlavou a donúti svoju sestru, aby ju pred špeciálne vyškolenou hlavnou atrakciou Bruselu zvečnila. Cikajúci chlapček - pre belgickú metropolu rovnaký symbol ako Eiffelova veža pre Paríž - sa totiž včera znovu obliekol a tentoraz do slovenského kroja.
Obliekanie malej bronzovej sošky patrí k tradičnému rituálu a Slovensko to využilo na vlastnú propagáciu pri príležitosti druhého výročia vstupu krajiny do NATO a Európskej únie.
Priestor pred cikajúcim chlapčekom včera zaplnil dav zvedavcov, ktorých upútal pohľad na sošku v detvianskom kroji, ale pritiahlo ich i slovenské pivo, syry a údeniny, ktoré sa tu zadarmo rozdávali.
Manneken Pis mal na sebe detviansky kroj už v roku 2004 a vtedy dokonca aj cikal slovenské pivo.
Tentoraz nešlo o jednodňovú akciu - slovenské regióny a diplomati sa v Bruseli predstavovali po celý týždeň. V rámci neho bola napríklad veselica pred cikajúcim chlapčekom a diplomatickému osadenstvu Bruselu zaspievala aj slovenská operná diva Adriana Kučerová.
Slovenský týždeň v Bruseli stál 1,7 milióna korún a podľa veľvyslanca krajiny v Belgicku Petra Sopka sa vyplatil. "Chceli sme ukázať, kde Slovensko leží, čo robí a čím sa zaoberá, skrátka pripomenúť sa. Súdiac podľa zaplnenej sály počas koncertu alebo záujmu o naše pivo sa to podarilo," povedal včera Sopko v tlačenici pred Manneken Pisom.
Neprekážalo mu ani, že pred cikajúcim chlapčekom sa zastavovali hlavne zahraniční turisti, a nie Belgičania. "Chceli sme osloviť VIP publikum i širokú verejnosť. A to, že je tu veľa Japoncov, neprekáža: Slovensko sa potrebuje zviditeľniť v celom svete, takže i v Japonsku."
Aj šesťdesiatročná Annica Ostlund, Švédka ktorá už roky žije v Bruseli, si akciu pochvaľovala: "Je to ten najprirodzenejší spôsob, ako na seba upozorniť. Slovensku sa to podarilo: pivo je dobré a tento týždeň som na každom kroku narazila na informácie o nejakej slovenskej akcii."
Autor: KATEŘINA ŠAFAŘÍKOVÁ, Brusel