BRATISLAVA - Presne dva roky po rozšírení Európskej únie otvorili svoje pracovné trhy ďalšie štyri štáty Európskej únie - Španielsko, Portugalsko,Fínsko a Grécko. V týchto krajinách už nebude treba žiadať o povolenie zamestnať sa.
Fínov inšpirovalo Švédsko, ktoré sa otvorilo hneď po rozšírení únie a obavy z masovej imigrácie sa nepotvrdili. Fínsko navyše potrebuje stavbárov, elektrikárov, inštalatérov a inžinierov pre telekomunikácie.
Španielsky premiér José Luis Zapatero už v marci vyslovil želanie, aby "občania Európskej únie mohli pracovať v ktoromkoľvek členskom štáte". Španielska ekonomika prosperuje a krajina potrebuje najmä v lete zamestnať veľa ľudí v turizme a poľnohospodárstve. Portugalsko sa pridalo.
Otvoriť sa východu plánuje aj Holandsko a Dánsko. Holandsko to urobí možno už do konca roka, hoci musí brať do úvahy nechuť svojich susedov, ktorí sa otvárať ešte nechcú.
"My sa nebojíme robotníkov zo Slovenska, potrebujeme však zabrániť, aby k nám chodili tí, ktorých nechceme," povedal vlani v decembri holandský minister zahraničia Bernard Bot. Holanďania majú obavy najmä z Poliakov.
Francúzi, Dáni a Belgičania budú svoje trhy otvárať postupne a podľa profesií. Brusel má záujem o inštalatérov, zdravotné sestry, elektrikárov, automechanikov, stavebných robotníkov, architektov, účtovníkov a počítačových expertov.
Taliani síce pracovný trh neotvoria, ale dvojnásobne zvýšia kvóty na 170-tisíc robotníkov.
Nemecko a Rakúsko oznámili, že ich obmedzenia budú platiť až do roku 2011, ako im to umožňuje zmluva o rozšírení únie. V Nemecku sa na tom dohodla tamojšia koalícia kresťanských a sociálnych demokratov, keďže krajinu trápi päťmiliónová nezamestnanosť. Najhoršia situácia je práve na hraniciach s Poľskom a Českou republikou.
Nemecký vicekancelár Franz Muntefering upozornil, že majú pre Východoeurópanov dostatočne vysoké kvóty. Už dnes tam pracuje vyše 360-tisíc ľudí z nových členských krajín únie.
Švédi, Íri a Briti pri rozširovaní únie v máji 2004 nijaké pracovné obmedzenia nezaviedli a ich ekonomikám sa to vyplatilo. Práve tam smerovalo najviac Slovákov.