Hnojením vinohradu dusíkom podporíme vývoj strapcov a kvitnutie. FOTO - IT |
V pôde sa dusík vyskytuje v pevne viazanej organickej hmote. Na jeho uvoľňovanie má veľký vplyv mikrobiálny život v pôde, ako aj jej vlhkosť, teplota a spôsob obrábania. Vzhľadom na túto závislosť sa dusík z organickej hmoty podieľa na výžive viniča len v menšom rozsahu.
Potreba tohto prvku pri viniči dosahuje vrchol v čase vývoja strapcov, kvitnutia a dozrievania bobúľ. Najväčší deficit dusíka je vo vinohradoch na jar, keď sa oneskoruje uvoľňovanie jeho prístupných foriem v pôde a hladina rezervných látok v dreve viniča môže byť nízka. Mladé vinohrady sa však dusíkom nehnoja. V plodných vinohradoch sa zabezpečuje výživa dusíkom najlepšie podľa ich rastu. Ak vinič rastie prudko a vytvára veľkú listovú plochu, má dostatok prístupného dusíka. Naopak, slabý rast dreviny a drobné listy svedčia o nedostatočnej výžive týmto prvkom. Výživa viniča dusíkom je sťažená aj pri nedostatočnom obsahu humusu v pôde, počas suchého obdobia a pri nedostatočnom obrábaní vinohradu.
Hnojenie viniča dusíkom je aktuálne od druhej polovice apríla, teda na začiatku rašenia.
Vo vinohrade aplikujeme počas roka takéto dávky dusíka:
s v nezatrávnenom - 20 až 50 kg N/ha,
s pri striedavom zatrávnení - 40 až 60 kg N/ha,
s pri trvalom zatrávnení - 50 až 80 kg N/ha.
Na hnojenie dusíkom sa používa najčastejšie liadok amónno-vápenatý alebo kombinácia iných rýchlo a pomaly pôsobiacich dusíkatých hnojív. Hnojivo sa zapravuje plytko do pôdy. Uvedenú dávku dusíka možno rozdeliť na dve časti, pričom druhú časť treba aplikovať po odkvitnutí viniča. Na základe tohto je vhodné jednorazovo použiť maximálne 1,5 až 2 q/ha liadku amónno-vápenatého, ak:
s je vo vinohrade nízky obsah humusu,
s zima bola dlhá a vlhká,
s je odroda viniča vysoko úrodná,
s sa vo vinohrade neurobilo zelené hnojenie.
Na druhej strane, vo vinohradoch s vysokým obsahom humusu
(2 percentá a viac), ako aj v organicky hnojených vinohradoch sa používa liadok amónno-vápenatý v maximálnej dávke 0,5 až 1 q/ha, najmä pri zatrávnení.
Hnojeniu vinohradu dusíkom venujeme veľkú pozornosť. Robíme ho na základe posúdenia celkovej situácie. V súčasnosti ide o to, aby sme dusíkom podporili vývoj strapcov a kvitnutie. Vytvárame tým aj predpoklady pre vyššiu účinnosť mikrohnojív. Ing. PETER DRÁČ