Rastliny v suchom múriku sú veľmi dekoratívne. FOTO - AUTOR |
v odstránime všetku zeminu a vytvoríme z nich valček, ktorý zasunieme čo najhlbšie do otvoru medzi kameňmi (vytvorený kolíkom). Rastliny v štrbinách upevníme menšími kamienkami.
Jednou z noviniek pre minizáhradky je stále plodiaca jahoda Franny Karan. Určená je na pestovanie v závesných nádobách. Má dekoratívne biele kvety a veľké chutné plody, ktoré postupne dozrievajú, takže ich môžeme oberať až do neskorej jesene. Rastliny o 3 až 5 týždňov po zasadení začínajú kvitnúť a o ďalších 3 až 5 týždňov dozrievajú prvé plody (objavia sa už v máji). Substrát treba udržiavať stále dostatočne vlhký, rastliny prihnojujeme.
Vždyzelené dreviny sú pri presádzaní náročnejšie ako opadavé druhy. Na rýchle zakorenenie si vyžadujú dostatok vlahy a teplejšie prostredie. Príčinou väčšej potreby vody je olistenie, ktoré ju neustále odparuje, hoci rastlina ešte nezakorenila. Túto skupinu drevín nemôžeme presádzať bez listov. Vlhký apríl je preto - po skorej jeseni - druhým vhodným obdobím na ich presádzanie a vysádzanie.
Jarné cibuľoviny potrebujú po odkvitnutí výživu. Plné hnojivo, prípadne dobré organické hnojivo, doplní zásoby živín pre nové cibule, ktoré v tomto čase dorastajú. Vytvára sa tak základ pre pevné rastliny, ktoré bohato zakvitnú na budúcu jar. Včasným odstránením suchých kvetov predídeme tvorbe semien, ktoré rastline zbytočne odčerpávajú živiny. (pav)