Stará Huta v okrese Detva.
Na svadobnej fotografii uprostred svadobčanov sú moji budúci rodičia Mária Blažková, vlastne už Farbiaková, a Pavel Farbiak zo Starej Huty. Rodičia sa sobášili v máji 1951. Maminka bola ešte v kroji, ku ktorému patrila parta - venček na hlave ako znak panenstva nevesty. Nad mladomanželmi je otcov brat s metlou a šatkou na hlave. Možno šlo o väčšiu zábavu svadobčanov, možno strýko chcel, aby bola fotografia zaujímavejšia, ale pravdepodobne tá metla mala aj iný, skrytý význam, spojený s ľudovými svadobnými zvykmi.
Takýto preukaz mal po druhej svetovej vojne každý železničiar, ktorým bol aj môj ocko. Zaujímavým historickým faktom je, že nápis Československé štátne železnice je prepečiatkovaný nápisom ČSD národný podnik, čo znamená, že preukaz pochádza z obdobia krátko po znárodnení po roku 1948.
Mária Záchenská, Vígľaš
(upravila Kveta Dašková)
Mnohí z vás si uchovávajú podobné spomienky na už nežijúcich blízkych, dokumenty o minulosti. V rodinách sa zavše s pietou, zavše rozpačito prekladajú z miesta na miesto fotografie a rôzne písomnosti z čias prastarých mám, otcov, strýkov, tiet, známych. A o tie ide: Zachráňme spoločne, čo sa ešte dá.
Čo konkrétne máme na mysli?
Fotografie obyčajných i nekaždodenných verejných udalostí (slávnosti, divadelné predstavenia, majálesy, vojenské prehliadky, športové podujatia). Fotografie zo súkromného života, najmä z rôznych činností. Zábery pamätníkov, sôch, ktoré už nejestvujú, dobových dopravných prostriedkov, prírodných pamiatok. Pohľadnice i listy z čias mierových i z prvej a druhej svetovej vojny, z vojenčiny i zo zámoria, od tých, čo tam odišli. Písomnosti, ako sú úradné oznámenia, osobné doklady, súdne rozhodnutia, zaujímavá súkromná i obchodná korešpondencia, denníky, pamätníky - slovom všetko, čo vydá svedectvo o dobe, o človeku v nej.
Tu treba vysloviť dve dôležité prosby: Bez určenia KTO je na fotografii, ČO zobrazuje, z AKÉHO obdobia pochádza, k ČOMU sa viaže a prípadne bez ďalších širších informácií, dalo by sa povedať príbehov, fotografia či písomnosť nie je dokumentom, nemá výpovednú hodnotu a nemožno ju použiť. Okrem toho, každý dokument treba na rube očíslovať, označiť menom majiteľa či odosielateľa a v osobitnom sprievodnom liste napísať k číslu spomínaný popis, "príbeh". Ide o obdobie prvej polovice 20. storočia. A ešte niečo, nekvalitné xerokópie nie sú reprodukovateľné.
Ako to, čo pošlete, použijeme?
Obsahovo najzaujímavejšie a najoriginálnejšie materiály uverejníme na stránkach SME, čo bude istotne uznaním úsilia o ich záchranu. Ak pošlete pútavý materiál, neskôr z neho vznikne zaujímavá a originálna publikácia.
Kam posielať materiály?
Vydavateľstvo Q 111, J. C. Hronského 4, 831 02 Bratislava; e-mail: Q111@stonline.sk