Horské obce by dostali pomerne veľké peniaze. FOTO - ARCHÍV TASR |
Ministerstvo financií to navrhlo preto, aby obciam kompenzovalo náklady na prevádzku obecných zariadení vyplývajúce z klimatických podmienok.
Navrhnutou hranicou, na základe ktorej by sa peniaze prerozdeľovali, by bolo 277 metrov nad morom. Obce na juhu Slovenska, kde má SMK svoju voličskú základňu, by tak prišli o nemalé peniaze.
Člen republikového predsedníctva SMK Iván Farkas povedal, že výnos dane sa obciam rozdeľuje vyvážene. Ak pre klimatické podmienky treba pridať severným obciam, tak "môžeme argumentovať napríklad tým, že u nás na juhu sú v lete extrémne teploty, horúčavy", takže v obecných zariadeniach ako obecné úrady či základné školy treba "namontovať klimatizáciu".
Sumy, o ktoré ide, sú pomerne veľké. Kým Poprad by, odhadom, prvý rok získal viac ako 13 miliónov, Bratislava by prišla o takmer 38 miliónov.
Z miest by škodovalo aj Komárno. Mestu by podľa jeho primátora Tibora Bastrnáka, ktorý je aj členom republikového predsedníctva SMK, peniaze chýbali. Riešenie preto nepokladá za koncepčné.
V skutočnosti by však ani jedna obec nemusela stratiť. Množstvo peňazí, ktoré obciam patria, je totiž vyjadrené v percentách výnosu dane, a ten sa z roka na rok zväčšuje. Z toho minuloročného si obce "odkrojili" o 4,7 miliardy korún viac, ako sa pri zostavovaní štátneho rozpočtu odhadlo.
Papanek povedal, že "o návrhu sa bude ďalej rokovať" a dôležité bude, čo SMK navrhne.
Vláda návrh môže schváliť napriek nesúhlasu členov zastupujúcich SMK.