Jeho vraždu si mala objednať SIS, ktorej v tých časoch šéfoval Ivan Lexa. Vražda je dodnes nevyriešená.
Remiáš bol spojkou Oskara Fegyveresa, svedka v kauze únosu Michala Kováča mladšieho. Vladimír Mečiar ako predseda vlády celý únos amnestoval.
Ivana Lexu polícia obvinila v decembri 2002.
Vraždu si mal objednať u vtedajšieho bossa podsvetia Miroslava Sýkoru ako riaditeľ SIS, aby zlikvidoval nepohodlného svedka.
Priame svedecké výpovede však chýbajú. Väčšina z tých, ktorí boli do kauzy zainteresovaní, sú mŕtvi.
Vyšetrovateľ prípadu Július Šáray v minulosti pre SME povedal: "Okrem svedkov máme aj listinné dôkazy. Mozaika sa postupne doplnila. Listiny potvrdzujú výsluchy svedkov a naopak." Svedčia aj ľudia z podsvetia, ktorým sa Sýkora s objednávkou od Lexu chválil.
Kauzu dozorovala krajská prokuratúra, od septembra 2004 ju dozoruje priamo špeciálny prokurátor.
Prokuratúra dala pokyn zopakovať všetky výsluchy svedkov vypočutých predtým, ako bol Lexa obvinený, pretože pri nich nebol. Výsluchy sa opakujú už vyše roka. Za ten čas sa podľa polície nič nezmenilo a svedkovia hovoria to, čo hovorili aj predtým.
Na Slovensko sa vrátil aj Oskar Fegyveres a zamestnal sa v polícii. Pre týždenník Formát v júni 2003 povedal, že si nevie predstaviť, že by Remiáša zabili pre niečo iné, ak nie preto, že mu pomáhal. "Viem, že Robo nebol v nijakých špinavostiach. Predtým pracoval ako policajt."
SIS Remiáša sledovala a odpočúvala až do jeho vraždy. Vyšetrovateľ Šáray pre SME v decembri 2002 povedal: "Treba si uvedomiť, že táto kauza nie je iba obyčajná vražda. V tomto prípade môže hroziť aj výnimočný trest. Už spôsob, akým bol Remiáš zavraždený - v znaleckom posudku je jasne napísané, že po výbuchu ešte istý čas v horiacom aute žil."
Predsedovi vlády a SDKÚ Mikulášovi Dzurindovi "nesmierne záleží na tom, aby sa vyšetrovanie prípadu uzavrelo a ľudia sa mohli dozvedieť konečne pravdu".
"Je to strašné, že desať rokov po vražde ešte nie je koniec," povedal predseda SMK Béla Bugár.
Podľa Bugára aj zahraničie od nás čakalo, že kauzu vyriešime, jeho sa na to pýtali napríklad v Európskej ľudovej strane.
Hovorí, že jedna vec je odsúdenie, ale "pravda vždy ostane pravdou". Porovnáva to s ŠtB, keď Slovensko až po pätnástich rokoch bolo schopné prijať zákon, ktorý zverejnil eštebákov na internete. "Ak aj teraz nevidíme nádej, raz sa to preukáže."
"Slovensko má na zlepšenie politickej situácie, ale nemá na vyrovnanie sa s minulosťou," hovorí podpredseda KDH Vladimír Palko.
KDH už niekoľkokrát navrhlo, aby parlament ústavným zákonom zrušil Mečiarove amnestie, dodnes sa to nepodarilo.
"Dlhé roky vidím ľahostajnosť iných politických strán, nielen HZDS, pri riešení tohto problému - SDĽ, SOP, v tomto roku ANO. Mám pochybnosti, že to bude niekedy prijaté," povedal Palko.
HZDS včera vyhlásilo, že neexistuje dôkaz, že Remiáš bol zavraždený.
"Ide o typickú chrapúnsku politiku KDH tým, že spája meno Mečiar so smrťou pána Remiáša," povedala hovorkyňa HZDS, ktoré Lexu na funkciu šéfa SIS nominovalo, Magdaléna Fajtová.
"Nežijem. Žiť som len nútená. A nevládzem pomenovať pocit, ktorý každý deň, každú hodinu, každú minútu prežívam. Je to túžba po spravodlivosti a zároveň beznádej a zúfalstvo a nesmierna bolesť," povedala v minulosti Remiášova matka na otázku, ako žije s pocitom, že vrahovia jej syna sú dodnes na slobode.
(mož)
Zajtra uplynie desať rokov od vraždy Róberta Remiáša
Podľa polície si vraždu objednal Ivan Lexa, vtedy riaditeľ Slovenskej informačnej služby, v slovenskom podsvetí. Poriadne sa polícia začala kauzou zaoberať až po nástupe prvej Dzurindovej vlády. Lexu obvinila po štyroch rokoch vyšetrovania. Dnes polícia tvrdí, že vyšetrovanie speje ku koncu a podá návrh na podanie obžaloby. Ten posúdi špeciálny prokurátor a ak sa rozhodne podať obžalobu, kauzu bude riešiť Špeciálny súd.
Rok 1995
31. august - Michala Kováča ml. uniesli do Rakúska.
16. október - Bývalý pracovník SIS Oskar Fegyveres vyhlásil, že akciu únos osobne riadil riaditeľ SIS Ivan Lexa.
14. november - Začalo sa sledovanie a odpočúvanie Róberta Remiáša, Fegyveresovho priateľa. Fegyveres sa už musel skrývať v zahraničí a Remiáš mu na Slovensku robil spojku.
Rok 1996
29. apríl - Remiáš zahynul pri explózii auta v Bratislave.
15. október - Po niekoľkonásobnej výmene vyšetrovateľov posledný z nich prípad Remiášovej vraždy založil pre "nedostatok dôkazov".
Rok 1999
3. máj - Anna Remiášová na mítingu HZDS udrela kyticou do tváre Vladimíra Mečiara. "Chcela som vidieť do tváre človeka, ktorý mi dal zabiť syna," vyhlásila.
29. november - Polícia pri obnovenom vyšetrovaní odhalila pravdepodobných páchateľov Remiášovej vraždy. Majú nimi byť Jozef Roháč a Imrich Oláh. Odvtedy po nich bezvýsledne pátra, obaja sú nezvestní. Roháč bol už v minulosti odsúdený. V roku 1985 si chcel vynútiť odchod do Rakúska tým, že vzal ako rukojemníka vtedajšieho námestníka ministra zdravotníctva.
Rok 2002
5. december - Lexu obvinili z návodu a objednania Remiášovej vraždy.
Rok 2004
august - Prokuratúra dala pokyn zopakovať výsluchy spred Lexovho obvinenia.