Nepálsky samovládca
Kráľ Gjanéndra je biznismen, s podielmi takmer vo všetkých veľkých firmách Nepálu. Vlastní hotel v hlavnom meste, čajovú plantáž na východe krajiny a fabriku na cigarety. Kráľovskú apanáž si strojnásobil na štyri a pol milióna eur ročne.
Gjanéndra sa k moci dostal za dramatických okolností v júni 2001, keď počas masakru v kráľovskom paláci zabili jeho brata, kráľa Birendru. Zdedil po ňom krajinu, ktorú ničí násilná rebélia maoistov.
V máji 2002 sa rozhodol rozpustiť parlament, o rok neskôr vyhlásil stav pohotovosti a vo februári 2005 rozpustil vládu a postavil sa na čelo krajiny ako jej jediný vodca. Vládu obvinil z neschopnosti zasiahnuť proti rebelom a vzburám.
Sľúbil, že v krajine zavedie do troch rokov právo a poriadok a navráti jej demokratické hodnoty. Jeho metódy však boli prinajmenšom zvláštne. Nevyhol sa kritike Organizácie Spojených národov, kritizovali ho aj najväčší spojenci Nepálu: India, Veľká Británia a Spojené štáty. Búrili sa aj ľudia.
V posledných dňoch sa do ulíc vydali stotisícové davy, proti ktorým drasticky zasiahli polícia a armáda. Pochodovali do Káthmandú, hoci kráľ vyhlásil zákaz vychádzania a povolil strieľať do ľudí, ktorí ho porušia.
Gjanéndra však tlaku zvonka aj zvnútra napokon podľahol a začiatkom týždňa vyhlásil, že obnoví parlament, ktorý pred štyrmi rokmi rozpustil. Sľúbil, že na budúci rok budú riadne voľby.
Tvrdohlavý kráľ uznal, že za posledné štyri roky pochybil, ale národu sa neospravedlnil. Pravdepodobne spokojný sám so sebou ďalej číta svoju obľúbenú poéziu.