Slobodná Európa - jedna z najlepších punkrockových skupín na území bývalého Československa. Vznikla v roku 1989 v bratislavskej pivárni Stará sladovňa. Stretli sa v nej exčlenovia Zóny A - Braňo, Ozi a Sveťo spolu so spevákom a textárom Whiskym. Prvý album Pakáreň vyšiel o dva roky rok neskôr, druhý trefne pomenovaný Unavení a zničení v roku 1994. To už bola Slobodná Európa pôsobením tvrdých drog v totálnom rozklade. Skupina sa obnovila v roku 2002. O rok neskôr vydala skvelý album Trojka (už s bubeníkom Tuleňom). Nedávno vydala výberový album Bestofka, ktorý obsahuje 26 vybraných piesní vrátane novinky Kapitalizmus. FOTO - SLOBODNAEUROPA.SK
Rozhovor so spevákom a textárom Slobodnej Európy WHISKYM k výberovému albumu Bestofka mal pôvodne vzniknúť v krčme Funus. Ale atmosféra legendárneho pohostinstva pod Slavínom nás vtiahla natoľko, že s čistými hlavami sme sa porozprávali o niekoľko dní neskôr.
Bestofka obsahuje novú pesničku Kapitalizmus. O čom je?
"Bol som v Indii a teraz vidím svet, v ktorom žijeme v Európe, trochu z iného uhla. Keď ste v krajinách tretieho sveta, zistíte, že veci môžu fungovať aj inak."
Ako? Je to pesnička o kapitalizme na slovenský spôsob?
"Pesnička nie je o slovenskom kapitalizme ani kapitalizme ako takom. Najvýznamnejšie slovné spojenie v texte je, že je to najmenšie možné zlo. Nie je to nijaký ideál, ale nič lepšie zatiaľ nikto nevymyslel."
Ale text vystihuje našu realitu, nie?
"Myslím si, že sme sa dostali do fázy takzvaného brutálneho kapitalizmu. Medzi nami a ostatným svetom už nie je veľký rozdiel, až nato, že my stále nemáme prachy. Ale, nesťažujem sa, stále je tu relatívne mier a sloboda. Samozrejme, moc bohatých ľudí je hnusná, určite je to však lepšie ako moc komunizmu."
Vnímate to ako protestsong?
"Nie je v tom žiadna politika. Je to obraz doby, ktorá je okolo nás."
Keď ste túto výberovku kompilovali, čo vás prekvapilo po toľkých rokoch?
"Nepríjemne ma prekvapil zvuk, naše hudobnícke výkony a aj môj afektovaný spev na prvej platni. Možno by sme to mali nahrať ešte raz, ale kto by to chcel počúvať?"
Každý z albumov Slobodnej Európy je jedinečný v tom, že vystihuje obdobie, v ktorom ste sa nachádzal.
"Na prvej platni sme boli ešte sopliaci, je tam nejaké percento pózy. Dvojka je už oveľa vyzretejšia."
Pritom ste ju nahrávali v časoch, keď skupina bola v najhoršom štádiu pod vplyvom tvrdých drog. Ako si na to spomínate?
"Najhoršie štádium prišlo až potom, keď sme už vôbec neboli schopní hrať. Druhý album vznikol za rekordných deväť dní. Aj keď, prišli sme do štúdia, porozkladali veci a Braňo Alex nikde. Zvukár nás súril, aby sme začali, ale my sme kamuflovali, že ešte nie sme hotoví. Nakoniec sme sa museli priznať, že nám chýba basgitarista. Bez neho sa nedalo hrať, a tak sme to rozpustili. Šiel som autom domov, zastavil som na pumpe a náhodou zbadal Braňa, ako sedí v aute plnom Cigánov a zháňa nejaké drogy. Hovorím mu, že ho odveziem do štúdia a on, že nie! Žigulák naštartoval a Braňo zmizol. Objavil sa až večer."
Ako je možné, že po tom všetkom vaša kapela stále funguje?
"Neviem, asi preto, že sa nám stále chce hrať!"
To je jediné vysvetlenie?
"Na hudbu som sa nikdy nevykašľal. Bez pesničiek Slobodnej Európy som vydržal dva až tri roky. Vydal som sólový album, mal som sprievodnú kapelu, koncerty. Tušil som, že sa raz kapela vráti aj Sveťo Korbel sa vyseká z drog a neskoršieho náboženského bláznovstva."
Váš tretí album mnohých prekvapil svojou silou. Nebolo to len o spomínaní na staré časy. Akoby kapela nič nestratila, skôr naopak.
"V punkrocku nemusíš podávať inštrumentálne výkony. Ide skôr o nápady. Aj po textovej stránke je Trojka vyzretejšia. Netvrdím, že zmúdrievam, ale opadávajú zo mňa pózy a veci sa mi vyjasňujú."
Slobodná Európa prežila v podstate predčasný happy end. Sveťo sa vrátil k drogám, je na liečení. Ako vidíte budúcnosť kapely?
"Zatiaľ hráme s Temom, ale Sveťo sa môže vrátiť hocikedy. Teraz je na odvykacej kúre pri Zvolene a konečne má zasa čistú hlavu. Po istom čase bude môcť chodiť na víkendy domov a možno by mohol s nami aj koncertovať. Keď sme naposledy boli za ním, nechali sme mu gitaru. Môže na nej hrať, ale zatiaľ iba dvakrát do týždňa. Ak pánboh dá, na budúci rok by sme chceli zasa nahrávať."