FOTO |
Dlhé roky platilo, že akýkoľvek politický škandál britského premiéra Tonyho Blaira a jeho družiny vyšumí do stratena. Po deviatich rokoch pri moci Blair a jeho vláda kúzlo teflónu, po ktorom sa všetko len skĺzne, stratili.
Škandálov pribúda, sympatie Labouristickej strany sú najnižšie za posledných 20 rokov a komentátori sa pýtajú, či sú premiér a jeho vláda schopní plniť vládny program. To všetko len týždeň pred dôležitými miestnymi voľbami.
"Tony Blair sa musí zobúdzať každé ráno s pocitom, aké strašné titulky ho budú sprevádzať tentoraz pri jedení cereálií na raňajky," napísal analytik BBC Nick Assinder po dni, ktorý médiá počastovali ako čiernu stredu Labouristickej strany.
Začalo sa to škandálom ministra vnútra Charlesa Clarka, ktorý zodpovedá za to, že úrady nedeportovali po prepustení z väzenia viac než tisíc väzňov pochádzajúcich zo zahraničia (medzi nimi aj vrahovia, pedofili, násilníci) a môžu sa tak dodnes potĺkať po Británii.
Najzahanbujúcejšie pre Clarka je, že keď sa na to vlani prišlo, ministerstvo nespravilo patričné opatrenia a z väzenia sa dostalo po odpykaní trestu ešte 300 väzňov.
Clarke uznal chybu a ponúkol demisiu, Blair sa ho rozhodol podržať. V stredu potom Clarka opozícia v parlamente rozniesla na kopytách. A k tomu sa pridali nepríjemnosti ďalších dvoch ministrov.
Bulvár si vychutnáva jednu z najznámejších postáv Labouristickej strany, zemitého podpredsedu vlády Johna Prescotta. Ukázalo sa, že rodinne založený Prescott stíha okrem manželského života venovať časť energie aj svojej sekretárke, ktorá je už niekoľko rokov jeho milenkou. Jeho manželku to vraj úplne položilo a minister stratil sympatie verejnosti. Britský bulvár si vie takéto zakopnutia politikov vychutnať, rozpitvať a, samozrejme, i nafúknuť.
Ministerku zdravotníctva Patriciu Hewittovú v stredu zasa vypískali na stretnutí s 2-tisíc zdravotnými sestrami. Zdravotníci ju takto zahanbili už druhýkrát počas troch dní. To vyvoláva pochybnosti, či vláda dokáže presadiť v zdravotníctve reformy.
Ešte vždy zostáva nedoriešená kauza kupovania dedičných šľachtických titulov, ktoré si "zhodou okolností" vyslúžili osobnosti, ktoré pred minuloročnými voľbami požičali peniaze Labouristickej strane.
Čo všetko toto znamená pre Blaira? Prinajmenšom, že o jeho odchode z politiky - sám vyhlásil, že je to jeho posledné volebné obdobie a viac už kandidovať nebude - sa neprestane čulo špekulovať. Slabý výsledok labouristov v miestnych voľbách, ktorý sa teraz očakáva, môže urýchliť jeho odchod a odovzdanie moci do rúk ministra financií Gordona Browna.
FOTO |
Maléry Blairových ministrov - Prescott má milenku, Clarke nemá prehľad, kam sa podeli nebezpeční kriminálnici a Hewittovú vypískali zdravotné sestry, ktoré si po sérii prepúšťaní na rozdiel od nej nemyslia, že zdravotníctvo prežíva najlepší rok. FOTO - REUTERS |