BRATISLAVA - Rozdiely v názoroch na dane sa medzi najväčšími politickými rivalmi na Slovensku stupňujú. Kým Dzurindova SDKÚ predvčerom navrhla znížiť rovnú daň z príjmu v ďalšom volebnom období postupne na 15 percent, a KDH už predtým na 14, Smer chce, naopak, niektoré dane zvyšovať.
Predseda Smeru Robert Fico včera obhajoval, prečo by mali banky a podniky s monopolným alebo dominantným postavením na trhu, ako sú SPP, Slovnaft či Slovenské elektrárne, platiť daň 25 percent.
Vyššou daňou chce zaťažiť aj podniky s neštandardným ziskom, čo je podľa Fica taký zisk, ktorý vrátil privatizérovi peniaze za nákup podniku do piatich rokov od privatizácie. Okrem toho by Smer najradšej zvýšil dane aj milionárom.
Presné sadzby Fico nespomenul. Chcel by o nich rokovať s ostatnými stranami pri prípadnom zostavovaní novej vlády. "Pôjdeme do rokovania o zostavení novej vlády s razantnými podmienkami, pokiaľ ide o daň z dividend a určite pôjdeme aj s podmienkou dodatočného zdanenia podnikov, ktoré majú monopolné postavenie alebo nadštandardné zisky," povedal.
Tieňový minister financií a poslanec Smeru Igor Šulaj s Ficom včera nebol. "Tlačovku sme zvolali narýchlo, nestihol by pricestovať z Banskej Bystrice," povedala hovorkyňa Strany Silvia Glendová. Agentúra TASR však oznam o konaní tlačovej konferencie zverejnila už v utorok podvečer. Aj Šulaj hovorí, že na tlačovke nebol z objektívnych dôvodov. "Ja si myslím, že strana so mnou stále počíta," reagoval na otázku SME, či ho Fico nezačal potichu odstavovať.
Smer je jedinou politickou stranou, ktorá pred voľbami ohlásila, že sa bude snažiť zvýšiť niektoré dane. Firmy s dominantným postavením majú podľa Smeru neprimerané zisky aj preto, že podnikajú v prostredí s malou alebo žiadnou konkurenciou.
Svoje postavenie tieto firmy podľa Smeru využívajú tak, že ľuďom, iným podnikom, ale aj štátu, účtujú neprimerane vysoké ceny za plyn, elektrinu alebo pohonné hmoty. Keby boli pod tlakom konkurencie, ceny ich tovarov a služieb by boli nižšie. "Zvýšená sadzba by sa uplatňovala dovtedy, kým by sa pre uvedené firmy nevytvorilo konkurenčné trhovo-ekonomické prostredie," píše sa v programových východiskách strany.
Expert na dane Richard Sulík si myslí, že ak budú mať banky a niektoré firmy vyššiu daň, začnú v rámci zákona presúvať svoje zisky inam. Napríklad niektoré služby si začnú objednávať u iných firiem, ktoré platia nižšiu daň. Štát by teda nezarobil a zmena by priniesla iba zbytočné administratívne náklady. "Je to zlé riešenie," hovorí. "Keď majú monopoly neoprávnené vysoké zisky, treba sfunkčniť Protimonopolný úrad."
SDKÚ vstúpila do daňovej licitácie
SDKÚ sa rozhodla, že v daniach nezostane pozadu. Minister financií a podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš v utorok povedal, že ak sa jeho strana dostane do vlády, bude presadzovať zníženie rovnej dane na 15 percent. Daň by mala klesať postupne, každý rok o percento. V aktuálnom rebríčku návrhov daňových sadzieb sa tak Dzurindova strana dostala na druhé miesto za KDH, ktoré v polovici apríla oznámilo, že chce rovnú daň 14 percent.
"Dane sú v poriadku, rozumnejšie je riešiť odvody," myslí si spoluautor daňovej reformy Richard Sulík. Rovnako sa na problém pozerá aj ekonóm Poštovej banky Miroslav Šmál. "Znižovať odvody je dôležitejšie pre tvorbu nových pracovných miest, ako ďalej znižovať dane." (ľja)
Daň z príjmu predvolebné návrhy v %
14 | KDH |
15 | SDKÚ, SF |
17 | SMK, SNS |
19 | HZDS, Smer |
25 | Smer ju chystá pre monopoly a banky |