"Rovná daň je Jánošík naruby - chudým berie, bohatým dáva," tvrdili včera českí sociálni demokrati na čele s premiérom Paroubkom v Prahe na Masarykovej stanici. Varovali tak pred plánom opozičných občianskych demokratov na zjednotenie daňových sadzieb, ktorý by podľa nich zdražil potraviny, lieky aj detské plienky a zlacnil kaviár a mercedesy. Cestujúcim čakajúcim na vlak rozdávali bochníky chleba s nápisom ČSSD - skratkou svojej strany. FOTO - ČTK
Český premiér Jiří Paroubek nepočkal, až sa k prvému roku jeho vlády vyjadria ostatní a rozhodol sa vlastnú činnosť zhodnotiť sám. Zvolal zvláštnu tlačovku a médiá zaplavil vládnymi dokumentmi, ktoré hodnotia prácu jeho kabinetu v tom najpozitívnejšom svetle.
Najdôležitejší je asi dokument Legislatívne úspechy vlády premiéra Jiřího Paroubka, ktorý vypočítava 112 návrhov zákonov, ktoré vláda za rok schválila a predložila parlamentu. Podľa ďalšieho dokumentu o plnení vládneho programu Paroubkov kabinet zrýchlil hospodársky rast, znížil nezamestnanosť, podporoval malé a stredné podnikanie či úspešne bojoval s korupciou.
České médiá sa zhodli, že jeden rok Paroubkovej vlády bol zatiaľ veľkým úspechom pre sociálnodemokratickú stranu. Tá ležala v čase jeho nástupu v apríli minulého roku na podlahe, knokautovaná vlastnými lídrami a ich škandálmi. Jej popularita sa blížila k desiatim percentám, predbehla ju aj komunistická strana a vyzeralo to, že v blížiacich sa voľbách nemá demokratická ľavica žiadnu šancu. Preferencie opozičných občianskych demokratov boli viac ako dvojnásobné.
Pod Paroubkovým razantným vedením strana nabrala druhý dych. Nový líder, ktorý by sa do júnových volieb mal aj formálne stať predsedom ČSSD, zjednotil rozhádané stranícke frakcie, zaviedol tvrdú disciplínu a zaplavil médiá správami o vlastných aktivitách. Obraz činorodého premiéra, ktorý osobne vyrieši akýkoľvek problém, zabral a preferencie sociálnych demokratov na konci minulého roku skoro dobehli preferencie občianskych demokratov. Aj keď preferencie sociálnych demokratov od začiatku roku opäť klesajú, Paroubek stranu vrátil do volebnej hry.
Horšie je už hodnotenie jeho prospešnosti pre Česko. V tomto ohľade ho chváli iba ľavicový denník Právo blízky sociálnym demokratom. "V tomto prípade samochvála nesmrdela," hovorí komentár novín na premiérovu adresu. Podľa liberálneho denníka Lidové noviny naopak Paroubek krajine nijak neprospel. Počas svojej vlády odsúval potrebné reformy, napríklad zdravotníctva a penzijného systému a s blížiacimi sa voľbami začal voličov uplácať zvyšovaním sociálnych dávok, dôchodkov či nových podpôr bývania.
Ekonómovia oslovení novinami spochybňujú aj úspechy, ktorými sa Paroubek chváli. Pripisujú ich činnosti predchádzajúcich vlád. Rast ekonomiky a mierne zníženie nezamestnanosti podľa nich spôsobil príchod zahraničného kapitálu na základe investičných výhod, ktoré presadili ešte vlády pred rokom 2002.
Veľkým negatívom Paroubkových vlád je jednoznačne jeho stále otvorenejšia spolupráca s ortodoxnými komunistami, s ktorými vlastne už sociálni demokrati v parlamente vytvorili tichú koalíciu a prijali rad kontroverzných zákonov.
Paroubek obdivoval "víťazný február"
Stále otvorenejšia spolupráca Jiřího Paroubka s nereformovanými komunistami vzbudila záujem o trochu záhadnú minulosť súčasného premiéra. Ten síce pred rokom 1989 nebol členom vtedajšej štátostrany, bol však funkcionárom Československej strany socialistickej, jednej z oficiálne povolených strán, ktorá mala budiť zdanie demokracie v krajine.
Denník Právo aj internetový server Neviditeľný pes publikovali úryvky z bulletinu socialistickej strany z roku 1978, v ktorom bol prepis besedy mladých socialistov s pamätníkmi "víťazného februára", komunistického puču v roku 1948. Jeden z účastníkov besedy, 25-ročný nádejný káder Paroubek, sa vyznal z obdivu k "februáru". Podľa neho vtedy "došlo k likvidácii pozícií exponentov buržoázie v politickom živote republiky... Teraz sú pre nás mladých idey februára živou výzvou," hovorí Paroubek obvyklým komunistickým politickým slovníkov vtejdajšieho odobia.
Premiér na zverejnenie svojich postojov v minulosti podľa zvyku najprv reagoval tým, že všetko razantne poprel. Nespomína si vraj, že by niekedy niečo podobné vôbec povedal. Neskôr zdôrazňoval myšlienkový posun, ktorý odvtedy urobil. (pm)