Polícia na dva dni zatkla opozičného člena referendovej komisie pre podozrenie z falšovania volebných dokumentov. Kým vláda hovorí o nelegálnom získavaní hlasov, opozícia obviňuje premiéra Mila Djukanoviča z politických represií. Stalo sa tak len pár týždňov po afére, v ktorej z kupovania hlasov obvinili provládnych aktivistov.
Probelehradskej opozícii a vláde, ktorá chce úplne nezávislú Čiernu Horu od Srbska ide o veľa. Podľa posledného prieskumu verejnej mienky je za samostatnosť necelých 56 percent voličov. Aby bolo referendum platné, musí ho podporiť najmenej 55 percent voličov. Viac ako desať percent voličov je pritom stále nerozhodnutých, a tak obidve strany využívajú všetky možné prostriedky, ako si zabezpečiť víťazstvo. Podľa posledných podozrení aj nelegálne.
Člena referendovej komisie Nikolu Medojeviča v nedeľu zadržali na dva dni. Do voličských zoznamov chcel doplniť niekoľko nezapísaných voličov.
Najmenej sedem z nich podľa polície vypovedalo, že mu na to žiadne oprávnenie nedali a ich podpisy na dokumentoch sú falošné. Opozícia sa bráni, že ide o provokáciu a po zadržaní Medojeviča pohrozila odchodom svojich členov z referendovej komisie.
V prípade, že stúpenci spoločnej únie so Srbskom z nej vycúvajú, legitimita referenda by utrpela a situácia na Balkáne by sa ešte viac skomplikovala, z čoho má ťažkú hlavu Európska únia.
V Podgorici to včera riešil vyslanec únie pre Čiernu Horu Miroslav Lajčák.
"Musíme počkať na výsledky vyšetrovania. Dovtedy platí prezumpcia neviny," hovorí Zlatko Vujovič, šéf mimovládnej organizácie Monitoring Centar.
Podľa neho je však podozrenie z manipulovania voličských zoznamov veľmi vážne. "Chybila však aj polícia. Jeho zatknutie nebolo nutné, určite by nešiel za hranice."