Najväčším súperom Windows Media Playeru je RealPlayer firmy RealNetworks. Kritici Microsoftu tvrdia, že firma začlenila Media Player do Windowsu práve preto, aby porazila RealNetworks. REPROFOTO - SME
BRATISLAVA, BRUSEL - Súdne pojednávanie v spore medzi softvérovou firmou Microsoft a Európskou komisiou by malo trvať do piatka, no rozhodnutie sa očakáva až o niekoľko mesiacov. Pesimisti hovoria aj o viac ako roku.
Microsoft sa s komisiou sporí pred Európskym súdnym dvorom o jej rozhodnutí spred dvoch rokov, keď mu za zneužívanie dominantného postavenia na trhu dala rekordnú pokutu takmer 18,5 miliardy korún. Potrestala ho, lebo svoj prehrávač hudobných a video súborov Windows Media Player dodáva automaticky spolu s najrozšírenejším operačným systémom Windows. Firma tak podľa komisie a ďalších hráčov na trhu obmedzuje konkurenčné prehrávače, ako RealPlayer firmy RealNetworks alebo Quicktime firmy Apple.
Operačný systém je základným programom počítača, Microsoft takto zákazníkov vedie k tomu, aby používali aj iné jeho programy.
Obhajoba: Spojenie je prirodzené
Microsoft tvrdí, že rozhodnutie komisie nemá podporu v európskych zákonoch. "Očakávame, že Európsky prvostupňový súd vyjasní, či je rozhodnutie komisie v súlade s platnou legislatívou únie alebo nie," povedal pre SME hovorca Microsoftu pre Slovensko a Česko Jiří Grund.
Problém by sa podľa firmy mohol objaviť aj v iných oblastiach priemyslu. "Ide totiž o odpovede na otázky, čo všetko môže byť súčasťou nových produktov, aby to bolo v súlade s platnými zákonmi," hovorí Grund. Odpovede by však mal dávať podľa Microsoftu zákazník a nie úradník. Začleniť Media Player priamo do inštalácie Windows bolo podľa Microsoftu prirodzené, vraj podobne, ako keď napríklad automobilky montujú do áut systém ABS či iné elektronické pomocné systémy.
Spor Microsoftu a komisie nebude mať podľa Grunda priamy vplyv na slovenský trh. Komisia totiž okrem pokuty Microsoft zaviazala, aby v únii predával Windows aj bez prehrávača hudobných či video súborov. Spotrebitelia si potom môžu vybrať - ale za zhruba rovnakú cenu - Windows s Media Playerom alebo bez neho. Komisia ich chce nepriamo prinútiť, aby si prehrávač do počítača dodatočne inštalovali. Na výber majú potom viac možností.
Pre mnohých bežných používateľov počítača je však inštalácia nového prehrávača príliš zložitá operácia. Alternatívny program si musia nájsť na internete, stiahnuť ho a nainštalovať. Mnohí sa uspokoja s Media Playerom, ak ho už do počítača dostali s Windows.
Microsoft už raz prehral, ale konkurenciu vytlačil
Firma argumentuje aj tým, že o Windows bez prehrávača nie je záujem. "Ani jeden výrobca počítačov nepredal dodnes čo i len jeden počítač s Windows XPN," povedal pre server News.com právnik Microsoftu Jean-Francois Bellis. Pod skratkou XPN predáva firma systém Windows XP bez prehrávača Media Player. Väčšinu obratu z predaja Windows firma dosahuje tak, že obchodníci predávajú počítače, do ktorých jej operačný systém už rôzni výrobcovia nainštalovali.
Ostatní predajcovia podľa Bellisa objednali spolu len zhruba 1700 kópií Windows XPN, v tom istom čase však až 35 miliónov licencií systému Windows s prehrávačom.
Súdny spor o prehrávač hudby a videa nie je v histórii firmy prvým sporom o zneužívanie dominantného postavenia na trhu. V roku 2001 rozhodol americký súd v neprospech Microsoftu, ktorý podľa neho nelegálne vytlačil z trhu internetových prehliadačov firmu Netscape. Prehliadač Microsoftu Internet Explorer dnes používa asi deväť z desiatich surfistov a jeho najväčším konkurentom je program Firefox firmy Mozilla.
Trinásťčlenná skupina sudcov pod vedením prezidenta európskeho prvostupňového súdu Bo Vesterdorfa (na snímke) rozhodne či má softvérový gigant Microsoft zaplatiť rekordnú pokutu takmer 18,5 miliardy korún za to, že zneužil svoje dominantné postavenie. FOTO - REUTERS