Po spustení produkcie by nová trnavská automobilka mala vyrábať 450-tisíc áut ročne. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Informácia britského bulvárneho denníka Sun, že PSA Peugeot-Citroen zatvára výrobu v britskom Rytone, lebo stavia novú továreň v Trnave, môžu byť pravdivé, hoci vedenie firmy to popiera. Hovorkyňa Peugeot-Citroen Isabelle Cros minulý týždeň pre SME povedala, že rozhodnutie postaviť závod pri Trnave padlo koncom roka 2002 a analýzu, že výroba v Rytone je ekonomicky nevýhodná, firma schválila len nedávno.
Priamu súvislosť však naznačuje druhá investícia francúzskej automobilky na Slovensku. Peugeot totiž až tento rok rozhodol, že na Slovensku investuje viac peňazí ako pôvodne plánoval. Druhá investícia by sa mala vyšplhať na vyše 13 miliárd korún. Slovenská vláda k nej minulý týždeň schválila investičné stimuly za dve miliardy korún.
Ekonóm Viliam Páleník, ktorý zastupuje Slovensko v Európskom hospodárskom a sociálnom výbore, vidí medzi Rytonom a Trnavou nepriamy vzťah. "Prvotný impulz k zatvoreniu závodu je v tom, že Peugeot 206, ktorý sa vo Veľkej Británii vyrába, nejde na odbyt." Na Slovensku bude automobilka vyrábať nový 207-kový rad.
Presun výroby na Slovensko podľa Páleníka súvisí s globalizáciou, ktorá tlačí firmy, aby boli konkurencieschopnejšie a vyrábali tam, kde je to lacnejšie.
"Globalizácia má svojich víťazov aj porazených," píše sa v internetovom vydaní BBC, ktoré na rozdiel od Sun, neobviňuje Slovákov z toho, že berú Britom prácu. Príčin presunu je podľa BBC viacero: zručná a kvalifikovaná pracovná sila, investičné stimuly a výhodná geografická poloha.
"Tá najdôležitejšia príčina je čisto ekonomická - mzdy ľudí na Slovensku sú stále niekoľkonásobne pod priemerom v Európskej únii."
Napríklad Volkswagen platí ľuďom v Bratislave iba pätinu toho, čo zarobia zamestnanci firmy v Nemecku.
Trnavský Peugeot v číslach
Prvá investícia (2003)
Výška investície 700 miliónov eur (28,7 miliardy korún, pri kurze 41 korún za euro)
Štátna pomoc 6,3 miliardy korún
Predpokladaný počet zamestnancov 3 500
Druhá investícia (2006)
Výška investície 357 miliónov eur (13,4 miliardy korún, pri kurze 37,5 koruny za euro)
Štátna pomoc 2,01 miliardy korún
Predpokladaný počet zamestnancov 1 800
Zdroj: PSA Peugeot-Citroen