Informácia o výnosoch dôchodkových fondov môže byť zaujímavá najmä pre občanov, ktorí sa do konca júna môžu ešte rozhodnúť, či vstúpia do druhého piliera. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Ako sa zhodnotia úspory v bankách, alebo koľko zarobili jednotlivé podielové fondy, ich klient sa dozvie zo zverejňovaných úrokových výnosov. Dôchodkové spoločnosti však údaje o percentuálnom zhodnotení úspor v dôchodkových fondoch zatiaľ nezverejňujú. Vyhláška im to neprikazuje, keby sa však rozhodli zverejniť výnosy fondov, okrem nominálneho by museli informovať aj o výnose očistenom o infláciu.
"Keby dôchodkové spoločnosti zverejňovali výnos v percentách, určite by to bolo pre ľudí zrozumiteľnejšie a vedeli by si zhodnotenie investície porovnať," povedal analytik Poštovej banky Miroslav Šmál. Informácia je dôležitá najmä pre tých, čo sa môžu rozhodnúť, či do konca júna vstúpia do druhého dôchodkového piliera, alebo si na dôchodok budú šetriť inak.
Porovnávanie výnosov v jednotlivých fondoch bude mať význam aj po dvoch rokoch, keď ľudia budú môcť zmeniť dôchodkovú správcovskú spoločnosť.
Dôchodkové spoločnosti tvrdia, že z vyhlášky nie je jasné, akú infláciu majú od nominálneho výnosu odrátať. "Každá spoločnosť by ho mohla vypočítať iným spôsobom, čo by deformovalo porovnávanie," povedal predseda predstavenstva dôchodkovej spoločnosti Winterthur Peter Socha.
Problém spoločnosti vidia aj vo zverejňovaní reálneho výnosu, keďže podobnú povinnosť nemajú banky ani správcovské spoločnosti podielových fondov. "Vieme o tomto probléme a máme informáciu, že Národná banka Slovenska ho bude čoskoro riešiť," povedal hovorca ministerstva práce Martin Danko.
Centrálna banka tvrdí, že sa so správcami dôchodkových úspor na spôsobe výpočtu už dohodla. Podľa nej sa za reálny výnos bude považovať rozdiel medzi dosiahnutým výnosom a údajom o raste indexu spotrebiteľských cien, ktorý zverejňuje Štatistický úrad.
Hovorca centrálnej banky Igor Barát zatiaľ nepotvrdil, či NBS zruší povinnosť dôchodkových spoločností zverejňovať reálny výnos, ktorý skresľuje ich výsledky oproti iným investíciám, kde sa zverejňuje výnos nominálny.
(of)
Aký výnos dosiahla investícia za posledný rok
Ročný termínovaný vklad v banke:
pred rokom ponúkali banky na ročný vklad výnos okolo 1,5 percenta, investícia však mala po roku v skutočnosti záporný výnos 2,7 percenta, lebo inflácia bola vyššia.
Podielový fond
ak sa investícia v peňažnom korunovom fonde za posledný rok zvýšila o 2 percentá, reálne priniesla záporný výnos 2,2 percenta. Oveľa vyššie ročné zhodnotenie dosiahli akciové fondy, vo viacerých prípadoch nad 10 percent - po započítaní inflácie teda viac ako 5,5 percenta.
Rastový dôchodkový fond
ak hodnota dôchodkovej jednotky bola pred rokom v marci 1,0007 a po 12 mesiacoch sa zvýšila napríklad na 1,0460, ročný výnos dosiahol zhruba 4,5 percenta. Po zohľadnení inflácie 0,19 percenta.
Pri prepočte sme použili ročnú infláciu v marci, ktorá dosiahla 4,3 percenta.