Snímka je zo stretnutia 1. RC Slovan s anglickým Huddersfieldom. Bratislavčania v ňom prehrali 5:29. Bola to vôbec prvá konfrontácia slovenského a anglického rugby, ktoré patrí medzi svetovú špičku. FOTO - ARCHÍV TASR
Ragby sa na Slovensku nehralo takmer 50 rokov. Pred troma rokmi sa ho rozhodli oživiť nadšenci z Bratislavy, ktorých vraj k tomuto kroku priviedli televízne prenosy z majstrovstiev sveta. Viacerí mali futbalovú minulosť, a tak sa rozhodli vyskúšať niečo nové. Založili prvý a dosiaľ aj jediný klub na Slovensku - 1. RC Slovan.
V úplných začiatkoch ponúkli pomoc skúsenejší českí ragbisti, neskôr v Bratislave pôsobil juhoafrický tréner, teraz pre tím pracuje novozélandský manažér a kanadský tréner. V kádri sú okrem Slovákov aj Angličania a Francúzi, ktorí u nás pracujú.
"Máme za sebou i pred sebou niekoľko zápasov s anglickými družstvami, ktoré chodia po Európe a propagujú ragby. V sobotu nás na ihrisku Istrochemu v Bratislave čaká miniturnaj, rátame s príchodom troch klubov z Írska, Walesu a Anglicka.
Anglicko je majstrom sveta a juniori teraz získali titul európskych šampiónov," hovorí vedúci a hráč bratislavského klubu Erich Sedlák. "Záujem je aj z ostatných častí Slovenska, no zakladanie ďalších klubov je zložité po všetkých stránkach."
Na jeseň by mal 1. RC Slovan vstúpiť do najvyššej rakúskej súťaže, ktorá dostala prednosť pred českou. Väčšina z ôsmich družstiev je z okolia Viedne, čo je z hľadiska cestovania výhodné.
Slovenská ragbyová únia je dávnejšie zaradená aj do európskych štruktúr, čo nám dáva oprávnenie zostavovať reprezentáciu. "Najbližšie sa slovenský výber predstaví na konci mája v Poľsku a potom v Maďarsku. Sú to turnaje s účasťou európskych družstiev, no nie v klasickom ragby s pätnástimi hráčmi, ale len so siedmimi. Je to voľnejšia, hravejšia forma, ktorá zatiaľ neúspešne ašpirovala na zaradenie na letnú olympiádu," vysvetlil Sedlák.
Ragby by sa do programu vlastne len vrátilo, lebo v rokoch 1900, 1908, 1920 a 1924 totiž už bol jeho súčasťou. Tento šport ponúklo svetu mestečko Rugby v strednom Anglicku. Vznikol tu v roku 1823 a v osemdesiatych rokoch 19. storočia sa dostal aj na európsky kontinent. Koncom 19. storočia do Prahy, neskôr na Slovensko.
Z histórie
Prvý klub na území ČSR založili v roku 1925. Bol ním ŠK Slávia Bratislava, počas nasledujúcich dvoch rokov najlepší tím v republike.
Na futbalovom ihrisku I. ČSŠK Bratislava v Petržalke sa 22. mája 1927 hral prvý oficiálny medzištátny zápas Československo - Rumunsko (6:23).
Okolo roku 1928 bolo vo zväze päť klubov: tri pražské, brniansky a Slávia Bratislava. Tá v roku 1930 prestala vyvíjať činnosť a ragby sa dlhé obdobie na Slovensku nehralo.
Oživenie nastalo v roku 1948 vďaka vojenským telovýchovným jednotám. Úspešným mužstvom bola Dukla Bratislava, ktorá sa v roku 1956 prebojovala do najvyššej celoštátnej súťaže, no po niekoľkých sezónach zanikla.