Aj keď ho mnohí vyzývajú na odchod, Viktor Orbán politiku opustiť odmieta. FOTO - TASR/EPA |
Maďarská pravica je po druhej volebnej porážke v hlbokej kríze a rieši otázku, ako ďalej. Tá sa v podstate redukuje na dve súvisiace otázky: s Orbánom alebo bez Orbána a spolu či každý zvlášť.
Predseda Fideszu a expremiér Viktor Orbán má jasno: spolu a pod jeho vedením. Napriek opakovaným volebným porážkam a výzvam, aby odišiel do ústrania, nevidí dôvod, prečo by nemal stranu viesť aj naďalej. Jeho gesto, ktorým ponúkol demisiu a vzal na seba zodpovednosť za kampaň, bolo iba taktickým ťahom.
Orbán dokonca na túto situáciu myslel už dopredu a poistil sa proti nej. Zoznam kandidátov strany do parlamentu závisel od jeho osobného výberu a parlamentný klub Fideszu dnes z veľkej časti tvoria ľudia lojálni iba jemu. Podobné je to aj s vedením Fideszu, ktorý dnes vlastne nemá volených funkcionárov. Hlasovania v strane sú už niekoľko rokov formálne a obsadenie postov záviselo hlavne od Orbánovej vôle.
Ten prešiel do protiútoku proti vnútrostraníckym kritikom, požadujúcim jeho odchod či zmenu politického programu a štýlu strany. Nespokojnosť panuje hlavne medzi vidieckymi politikmi Fideszu. O situácii v strane však zatiaľ vypovedá najviac to, že síce mnohí z nich v médiách proti Orbánovi vystupujú, robia to však skoro vždy iba anonymne.
Podobná je situácia aj vo fideszáckych médiách. Denník Magyar Nemzet, roky nekriticky lojálny Orbánovi, sa včera dopustil nevídanej veci. Zverejnil rozsiahly komentár, kritizujúci kult osobnosti okolo Orbána, a označil za sebaklam zvaľovanie viny za prehru na vonkajšie dôvody. Inak však noviny idú po starých koľajniciach, ich hlavný komentár napríklad označil akékoľvek úvahy o Orbánovom odstúpení za ľavicové machinácie.
"Treba sa spojiť. Ak pravica nie je schopná sa v záujme cieľa zorganizovať do jednotného celku, vždy voľby prehráme," povedal Orbán včera v rozhovore v maďarskom rozhlase.
Jednou z príčin prehry Fideszu pritom bola práve jeho snaha zjednotiť za každú cenu a s použitím akýchkoľvek prostriedkov pod svojim vedením celé spektrum od umierneného stredu až po krajnú pravicu.
Aj vďaka tomu odmieta menšia konzervatívna opozičná strana po predvolebnej aj povolebnú spoluprácu s Fideszom. Programy oboch strán sa podľa politikov Maďarského demokratického fóra od seba zásadne líšia.
"Pravicová strana nemôže byť proti kapitálu, súkromnému majetku, proti zahraničiu, nemôže koketovať s extrémistami," zopakovala v uplynulých dňoch šéfka demokratického fóra Ibolya Dávidová, ktorá dúfa, že sa po páde Orbána môže stať práve jej strana základom novej, silnej, modernej a hlavne naozaj konzervatívnej strany.