Gyurcsányov prvý prejav v nedeľu večer bol prekvapivo zdržanlivý, svojich prívržencov pripravoval na to, že vládu čaká veľa nepríjemných úloh. FOTO - REUTERS |
Vo štvrtok sa v Maďarsku začnú oficiálne rokovania medzi staronovými koaličnými partnermi, socialistami premiéra Ferenca Gyurcsánya a menším liberálnym Zväzom slobodných demokratov o zostavení novej vlády. Obe strany i médiá sa zhodujú, že času je málo a že by mala nová vláda začať čo najskôr pracovať.
K okamžitým reformám včera nový kabinet vo veľkých inzerátoch v denníkoch vyzval šestnásť zamestnávateľských zväzov a odborných komôr, združujúcich domácu hospodársku elitu a zástupcov zahraničných firiem v Maďarsku. Požadujú zníženie rozpočtového deficitu, obmedzenie a reformu štátnych výdavkov, zdravotníctva, penzijného a daňového systému a splnenie podmienok na zavedenie eura najneskôr v roku 2010.
Gyurcsány sa zatiaľ tvári veľmi odhodlane. Včera opäť tvrdil, že prvých sto dní jeho novej vlády vyplnia najintenzívnejšie a najobsiahlejšie reformy od roku 1989. Tie by mali Maďarsku vrátiť súlad medzi ekonomickým rastom a hospodárskou stabilitou, ktorý sa podľa premiéra v posledných rokoch "zdal byť narušený".
Otázkou zostáva, ako dlho Gyurcsányovi jeho odhodlanie vydrží. V Maďarsku vždy po parlamentných voľbách na jeseň nasledujú voľby do miestnych zastupiteľstiev, ktoré chcú socialisti, samozrejme, tiež vyhrať. To však znamená tlak na odloženie reforiem či dokonca pokračovanie rozdávačskej politiky, ktorá v krajine prevláda od roku 2001. Práve ona zapríčinila rekordné rozpočtové deficity.
V prospech reforiem bude musieť Gyurcsány prekonať dve vážne prekážky. Prvou je opozičný Fidesz, ktorý sa síce formálne hlási k pravici, robí však ľavicovú populistickú ekonomickú politiku a už dopredu vyhlásil, že nepodporia žiadny úsporný program, ktorý by mal sociálne dosahy.
Ešte väčším problémom však bude samotná postkomunistická socialistická strana, ktorú čaká vnútrostranícky boj medzi premiérovým proreformným, modernizačným krídlom a straníckym aparátom zdedeným z kádárovských čias. Ten určite nepodporí reformy, ktoré by hrozili stratou popularity.
"Gyurcsány môže argumentovať tým, že voľby vyhral on. To mu dáva možnosť konfrontovať sa s vnútrostraníckou opozíciou. Je dosť odhodlaný, bude však potrebovať všetky svoje politické schopnosti, aby presadil vlastnú vôľu a prežil nasledujúce obdobie," hovorí politológ Ferenc Kumin.