FRANKFURT NAD MOHANOM - Boj o energiu nerozhodne iba o prístupe k pohonným látkam. Z dlhodobého hľadiska je dôležitejšie, kto bude kontrolovať siete na distribúciu energie do domácností a podnikov. A ešte aj potom dobre zarobí, keď sa minie posledná kvapka ropy alebo plynu a ľudia budú používať už iba energiu z obnoviteľných alebo atómových zdrojov.
Ako ďalej v sobotňajšom vydaní uviedol nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung, to je dôvod, prečo sa Gazprom, energetický koncern ovládaný ruským štátom, už dlho domáha toho, aby mohol plyn distribuovať aj do Nemecka alebo iných krajín Európy. Pred siedmimi rokmi, keď Rusko prosilo najmocnejšiu firmu, nemeckého distribútora E.ON-Ruhrgas, aby kúpil akcie Gazpromu, E.ON žiadosť Rusov o podiel v dcérskej spoločnosti Ruhrgas chladno odmietol.
Medzitým sa ručička váh posunula, pripomína ďalej denník.
Ukazuje to aj hodnota podielu Gazpromu v spoločnosti E.ON, ktorá sa zvýšila z dvoch na viac ako 10 miliárd eur.
E.ON má však právom obavy o spoľahlivosť štátneho koncernu zo zdanlivo demokratickej krajiny, ktorá na začiatku roka zastavila dodávky plynu Ukrajine a pri rozbití ropného koncernu Jukos ukázala, že Kremeľ má vlastné predstavy o vlastníckych právach v Rusku. (tasr)