WASHINGTON - Prudký rast cien ropy a vysoký schodok zahraničného obchodu Spojených štátov predstavujú vážnu hrozbu svetovému rastu ekonomík. Vyplýva to zo záverečného vyhlásenia uverejneného po zasadaní ministrov financií a šéfov centrálnych bánk skupiny siedmich vyspelých priemyselných krajín G7. Zástupcovia sa súčasne zaviazali, že budú spolupracovať na riešení týchto problémov. Celkový výhľad však zostáva podľa krajín priaznivý, pretože globálna ekonomika už dlho rastie bez prerušenia a infláciu sa darí držať na uzde.
Riziko pre infláciu
Rokovanie zástupcov Spojených štátov, Japonska, Nemecka, Francúzska, Británie, Talianska a Kanady predchádzalo zasadaniu 184-členného Medzinárodného menového fondu a jeho sesterskej inštitúcie Svetovej banky.
Skupina G7 začala rokovanie v piatok, keď cena ropy vyskočila na rekordných 75,15 USD za barel. V porovnaní s minulým rokom sú ceny vyššie už o 23 percent, čo prináša riziko inflácie. Krajiny sa vo vyhlásení zaviazali, že posilnia dialóg medzi pruducentmi ropy a jej spotrebiteľmi, aby sa zlepšila transparentnosť trhu. Cieľom by malo byť kompletné a správne načasované uverejňovanie údajov o produkcii, spotrebe a zásobách ropy. Producenti by však mali viac investovať do zvýšenia ťažby.
Všetci sa zhodli, že rastúce ceny ropy sú problém, na jeho vyriešenie bude treba niekoľko rokov, najmä vzhľadom na masívny rast niektorých ekonomík, ako je Čína.
Problémový deficit
Skupina sa zaoberala aj problémom svetovej nerovnováhy obchodu, napríklad rekordným deficitom obchodu USA a naopak masívnym prebytkom iných krajín, ako je Čína. Tie podľa G7 predstavujú veľkú hrozbu globálnej stabilite.
Spolu s vyhlásením zverejnili dokument, ktorý stanovil, čo by mali urobiť jednotlivé krajiny na zlepšenie globálnej stability.
Ten opäť nalieha na Čínu, aby zvýšila flexibilitu kurzu jüanu, čo by pomohlo vyrovnaniu rozdielov v bilancii jej zahraničného obchodu s ostatnými krajinami. Spojené štáty by mali znížiť rozpočtový deficit a zvýšiť súkromnú spotrebu.
Zástupcovia G7 podporili snahy MMF o reformu organizácie. Vďaka nej by fond posilnil svoju úlohu dozoru a zmenil by sa systém volebných hlasov v prospech rapídne rastúcich ekonomík typu Číny, napísali agentúry AP a Reuters. (čtk)