Časť inzerátu v denník SME z 11. 11. 1995, ktorý si objednal Robert Krajňák.
V denníku SME vyšiel 11. novembra 1995 celostranový inzerát s názvom "Narodil som sa v totalite, nechcem v nej aj zomrieť". Zaplatil si ho vtedy mladý podnikateľ Robert Krajňák. V texte inzerátu písal o politickej nestabilite, demaršoch, kríze a pod textom bola petičná listina za vyhlásenie referenda s otázkou: Ste za odvolanie Vladimíra Mečiara z funkcie predsedu vlády Slovenskej republiky?
Tridsaťtisíc proti Mečiarovi
"Inzerát stál tridsaťtisíc korún," hovorí Krajňák, ktorý vtedy dovážal z Česka pivo Radegast a mal veľkoobchod v Stupave. Inzerát dal preto, že Mečiarova politika ho urážala. "Spôsob vládnutia bol v rozpore s demokratickými princípmi. Obmedzoval činnosť opozície, dehonestoval hlavu štátu Michala Kováča."
Mečiarova politika sa stále zhoršovala, zo sveta prichádzali demarše. Potom uniesli Michala Kováča mladšieho. "Zavlečenie Michala Kováča mladšieho bolo poslednou kvapkou. Rozhodol som sa uverejniť inzerát s petíciou za odvolanie Mečiara," hovorí Krajňák. Vedenie SIS si zrejme myslelo, že Krajňák je spojený s nejakou nátlakovou skupinou, ktorá chce zorganizovať Mečiarov pád.
SIS ho začala rozpracovávať
Keby sa podarilo pozbierať pod petíciu najmenej 350-tisíc podpisov, muselo by byť referendum, a Mečiar by sa podľa Krajňáka dostal do ďalších problémov. Krajňák si dal na vlastné náklady vypracovať prieskum verejnej mienky, ktorý ukázal, že referendum za odvolanie by bolo úspešné. SIS začala Krajňáka sledovať a spravodajsky "rozpracovávať".
"Mne sa to zdala byť jediná cesta, ako sme mohli Mečiara zbaviť funkcie, lenže on to nemohol dopustiť, lebo by neprevzal prezidentské právomoci a nemohol by dať amnestie. Siskárom aj jemu mohlo hroziť, že bude za únos Kováča trestne stíhaný," hovorí Krajňák. Keď sa Mečiar po odchode Michala Kováča z funkcie neskôr stal zastupujúcim prezidentom, amnestoval všetky trestné činy súvisiace s únosom prezidentovho syna.
Čo si Krajňák sľuboval od inzerátu v SME? "Naivne som si myslel, že sa ho chytí niektorá opozičná politická strana, a že podpisy pod petíciu naozaj zozbiera," hovorí. Niektorí politici petíciu podpísali, ale inej podpory sa nedočkala.
KDH sa myšlienky nechytilo
Krajňák išiel aj za vtedajším lídrom opozície, predsedom KDH Jánom Čarnogurským, ktorý mu vysvetlil, že odvolávať Mečiara referendom by bolo v rozpore s parlamentnou demokraciou.
Krajňák oponoval, že v rozpore s parlamentnou demokraciou je, keď taký premiér ako Mečiar vykonáva funkciu. "Chcel som, aby KDH skúsilo zozbierať podpisy, ale nepresvedčil som ich. Hovoril som im - kto klame, ten kradne a kto kradne, ten vraždí. Počkajme si ešte, už len vražda visí vo vzduchu. A odrazu zavraždili Remiáša, o ktorého existencii som ani nevedel," spomína.
Keď opozícia odmietla petíciu za referendum organizovať, Krajňákova iniciatíva zanikla. Pre Mečiara a vtedajšie vedenie SIS bolo však stále hrozbou, že niekto myšlienku môže prebrať a podpisy zozbierať - tak si Krajňák vysvetľuje, prečo ho museli mať pod kontrolou, a do firmy mu nasadili agenta. "Museli pôsobiť preventívne, aby som nič nerozbehol. Keby niečo hrozilo, asi by neváhali aj s fyzickou likvidáciou," hovorí. (rf)
Súd mu dal za pravdu
Krajňák sa dozvedel, že ho SIS sleduje a chce diskreditovať ešte za Mečiarovho pôsobenia, a neskôr aj zo správy SIS, ktorú po porážke Mečiarovho HZDS vo voľbách predkladal v roku 1999 jej staronový riaditeľ Mitro.
"Dozvedel som sa, že SIS ma spravodajsky rozpracovávala s cieľom diskreditácie. Nevedel som, čo to znamená, preto som dal v roku 2000 žalobu na ochranu osobnosti, lebo je nad rámec úloh tajnej služby, aby niekoho rozpracovávala na diskreditáciu," hovorí.
Súd si vyžiadal dokumenty a informácie SIS usvedčili, že vtedy konala nad rámec zákona. Robertovi Krajňákovi dal sudca za pravdu, že boli porušené jeho práva na súkromie a SIS ho odpočúvala neoprávnene. Prvostupňový okresný súd priznal Krajňákovi odškodné 2,5 milióna korún.
SIS sa pravdepodobne odvolá. Hovorca tajnej služby Vladimír Šimko povedal, že si musia počkať na písomné vyhotovenie rozsudku, a potom SIS uvidí, ako bude pokračovať v spore ďalej. (rf)