Zamestnanosť v nich by klesla priemerne o 3 %. Vyplýva to z prieskumu dopadov schváleného pracovného kódexu, ktorý uskutočnila Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) - stála konferencia CPHR o zlepšovaní podnikateľského prostredia v 49 slovenských spoločnostiach s celkovo 24 400 pracovníkmi.
Zvýšenie nákladov, ktoré by spôsobilo najmä obmedzenie dĺžky pracovného času, zrušenie dohôd o pracovnej činnosti a problémy s prácou na zmeny, by sa podľa výsledkov prieskumu dotklo 82 % podnikov. Až 67 % respondentov avizovalo zníženie počtu zamestnancov najmä v dôsledku zamedzenia opätovného vytvorenia zrušených pracovných miest a znevýhodnenia z predzmluvných vzťahov. Niektoré podniky dokonca upozornili, že predpis na nich bude pôsobiť likvidačne.
PAS sa nestotožňuje s tvrdením, že SR viedli k prijatiu Zákonníka práce v súčasnej podobe medzinárodné záväzky. Ako upozornil na dnešnom stretnutí s novinármi riaditeľ Centra pre hospodársky rozvoj (CPHR) Luboš Vagač, výsledky medzinárodného porovnania, ktoré uskutočnila PAS, totiž ukazujú, že slovenský zákonník je strnulejší ako pracovnoprávne predpisy vyspelých krajín OECD. Z predbežných záverov porovnania problematických ustanovení s legislatívou 13 krajín Európy, Ázie a Nového Zélandu vyplýva, že obmedzenie dĺžky pracovného času a nadčasov je v zahraničí miernejšie a pružnejšie a prípadná silná pozícia odborov vychádza z vôle zamestnancov, a nie zo zákona. Viacero oblastí pracovnoprávnych vzťahov, ktoré sú v novom Zákonníku práce striktne nariadené, je tam pritom riešených nepísanými normami správania sa a dohodou medzi zamestnávateľom a zamestnancom. "Krajiny s flexibilnejšou úpravou pracovnoprávnych vzťahov majú zvyčajne aj nižšiu mieru nezamestnanosti, čo by malo byť pre Slovensko varovným signálom," zdôraznil L. Vagač.
V záujme odvrátenia znižovania výkonnosti slovenskej ekonomiky a oslabenia jej príťažlivosti pre zahraničných investorov pripravila PAS komplexný návrh na zmenu sporných častí Zákonníka práce, ktorý ponúkla podpredsedovi vlády SR Ivanovi Miklošovi ako aj poslancom parlamentu. Do vypracovania uceleného návrhu presadzuje odložiť účinnosť schváleného zákonníka.
Zakladateľmi PAS, ktorá vznikla v novembri minulého roka, sú CPHR a Stredoeurópsky inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO. PAS združuje podniky, pôsobiace na Slovensku, ktoré ročne dosahujú tržby na úrovni 130 miliárd Sk a zamestnávajú zhruba 40 000 pracovníkov.