Ešte na stredajšej tlačovej konferencii Džaafárí tvrdil, že sa o post premiéra uchádzať neprestane. O deň neskôr už názor zmenil. FOTO - SITA/AP |
BAGDAD - Dnes popoludní by mohol Irak spoznať svojho nového premiéra. Doterajší kandidát najväčšieho parlamentného zoskupenia, šiitskej Zjednotenej irackej aliancie Ibrahím Džaafárí vo štvrtok pripustil, že môže na funkciu rezignovať. Dotlačil ho k tomu odpor zástupcov irackých sunnitov a Kurdov, bez súhlasu ktorých sa nová vláda vytvoriť nedá.
Na jeho miesto navrhla včera večer aliancia Džaváda Malikiho, považovaného za muža blízkeho Džaafárímu. V televízii to oznámil jeden z jej najvplyvnejších predstaviteľov. Malikiho voľba pozorovateľov prekvapila, veľmi s ním nerátali. Rovnako ako Džaafárího ho považujú za nábožensky vyhraneného šiita. Najväčšia suunitská koalícia včera jeho nomináciu privítala.
Ich konečný postoj sa však ukáže na dnešnom zasadaní parlamentu, ktoré bude len druhé od decembrových volieb. Poslanci by mali spomedzi sunnitov zvoliť svojho predsedu a výbor, ktorý navrhne kurdského kandidáta na funkciu prezidenta. Šiiti síce majú najviac poslaneckých kresiel, na vytvorenie väčšinovej vlády im to však nestačí.
Úradujúci premiér Džaafárí úvahy o rezignácii na premiérske kreslo až do štvrtkového televízneho vystúpenia vytrvalo odmietal. Zdôrazňoval, že jeho nominácia bola výsledkom demokratickej vôle irackého ľudu. Napokon sa však rozhodol podriadiť rozhodnutiu šiitskych lídrov. Dôležitú úlohu pri zmene jeho postoja zohrala zrejme aj schôdzka s najvýznamnejšími šiitskymi duchovnými.
Džaafárího obviňovali sunniti a Kurdi z uzurpácie moci a nezvládnutia bezpečnostnej situácie. Po potvrdení jeho nominácie sa vo februári rozpútala v krajine nová vlna sektárskeho násilia medzi šiitmi a sunnitmi, ktorá si vyžiadala stovky obetí spomedzi civilistov. Krajina sa ocitla na prahu občianskej vojny.
Práve Džaafárí bol považovaný za najväčšiu prekážku utvorenia "vlády národnej jednoty", ktorú presadzujú Spojené štáty a Británia. Jej sformovanie by malo situáciu v Iraku upokojiť.
Vybrať náhradu za Džaafárího však pre šiitsku koalíciu nebolo jednoduché. "Vidíme tu mnoho politikov, ktorí sa nehodia na žiadnu funkciu," komentoval výber kandidáta profesor Adil Abdulamir z univerzity v Basre. (reuters, ma)