Platný zákon o sociálnom poistení ráta s tým, že v júli sa všetky dôchodky zdvihnú o 5,95 percenta. Percento zvyšovania sa určuje ako súčet polovice percenta medziročného rastu cien a polovice percenta rastu priemernej mzdy. Takéto zvyšovanie zákon zaviedol od roku 2004, ani raz sa však nedodržalo. Poslanci vždy spôsob valorizácie upravili.
Či sa valorizácia upraví aj tento rok, nie je úplne jasné. Poslanci totiž včera podporili návrh Júliusa Brocku z KDH, ktorý hovorí, že o 5,95 percenta narastú len dôchodky, ktoré nepresahujú úroveň priemernej mzdy, teda 17 200 korún. Včera schválená novela začne platiť až v auguste, dnešný zákon však hovorí, že s valorizáciou sa začne už v júli.
Ministerstvo práce cez svojho hovorcu Martina Danka potvrdilo, že Brockovo obmedzenie valorizácie sa v tomto roku nebude dať zrealizovať. Brocka však verí, že "ak je to právny problém, prezidentská kancelária vráti novelu do parlamentu".
Poslanci sa majú do volieb stretnúť už len na slávnostnej rozlúčkovej schôdzi v máji, vtedy by mohli bod opraviť.
Ak Brockova úprava valorizácie nebude platiť, dôchodky a úrazové renty sa od júla zvýšia o 5,95 percenta. Priemerná starobná penzia, ktorá dnes dosahuje 7726 korún, sa tak zvýši o 460 korún, priemerný invalidný dôchodok 5833 o 347 korún.
Ak Brockov návrh prejde, penzie nad 17 200 neporastú. Penzie nad úrovňou priemernej mzdy by sa tak nezvyšovali už druhý rok.
Penzisti budú mať minimálny príjem
* Novela zákona o sociálnom poistení priznáva dôchodcom aj nárok na akýsi "minimálny dôchodok", alebo presnejšie "minimálny príjem".
V súčasnosti mohol dôchodca získať dávky v hmotnej núdzi. Ak o ne požiadal, úrad zisťoval, na ktorú časť dávky v hmotnej núdzi má nárok: základnú dávku, príspevok na bývanie, príspevok na zdravotnú starostlivosť a ochranný príspevok. Podľa nárokov sa určila maximálna dávka v hmotnej núdzi s príspevkami, ktorú mohol dôchodca získať. Ak bola vyššia ako 75 percent dôchodku, rozdiel sa dôchodcovi vyplatil.
* Pri príspevku na bývanie sa doteraz skúmalo vlastníctvo bytu či domu a platenie nájmu. Včera schválená novela umožňuje získať príspevok aj bez toho, aby sa to skúmalo.
* V prípade, že na adrese, na ktorej penzista býva, poberá príspevok na bývanie aj niekto iný, mal by oň prísť. Novela však zavádza do 31. júla 2007 prechodné obdobie, počas ktorého môže ešte príspevok poberať aj tento človek.
* Novela prikazuje Sociálnej poisťovni informovať úrady práce, sociálnych vecí a rodiny o tých poberateľoch starobného dôchodku alebo starobného spolu s pozostalostnými dôchodkami, ktorí by mali mať nárok na dávky v hmotnej núdzi.
Čo sa ešte zmení
Predčasný dôchodok pre nezamestnaných
* Predčasný dôchodok sa kráti o 0,5 percenta za každých 30 dní, ktoré zostávajú žiadateľovi do dosiahnutia dôchodkového veku. Ak však niekto stratil prácu, no nepožiadal o dávku v nezamestnanosti, ale o predčasný dôchodok, nekráti sa mu predčasný dôchodok za šesť mesiacov. Ak, navyše, platil poistenie v nezamestnanosti sedem rokov nepretržite, nekráti sa mu penzia za 12 mesiacov. Poslanci včera vypustili zo zákona druhé 12-mesačné zvýhodnenie.
Vyššie odvody
* Do vymeriavacieho základu, z ktorého sa dnes platí sociálne poistenie, bude patriť aj podiel na zisku vyplatený obchodnou spoločnosťou či družstvom.
Vdovecký dôchodok dostanú ďalší muži
* Dôchodková reforma v roku 2004 zrovnoprávnila vdovcov s vdovami, ale len tých, čo ovdoveli po spustení reformy. Dovtedy mohol vdovec dostávať vdovský dôchodok len ak sa staral o dieťa. Novela priznáva nárok na vdovský dôchodok aj mužom, ktorí ovdoveli pred rokom 2004. Vdovy aj vdovci majú nárok na tento dôchodok rok po smrti partnera, potom len ak sú invalidní, v penzijnom veku či majú nezaopatrené dieťa.
Novela priznáva rovnaké nároky na vdovecké dôchodky aj mužom, ktorí ovdoveli pred reformou, no predsa kladie podmienku, aby od smrti manželky neprešli viac ako tri roky. Vdovci dostanú penziu 2794 korún.
Sirotské dôchodky budú vyššie
* Doteraz malo dieťa nárok na sirotský dôchodok vo výške 30 percent starobného či invalidného dôchodku po zomretom rodičovi. Novela zvyšuje sirotský dôchodok na 40 percent. Sirotské dôchodky priznané pred spustením dôchodkovej reformy sa zvýšia jednostranne osirelým deťom o 28,5 percenta a obojstranne osirelým o 33,3 percenta.