FOTO |
Dvojitá smrť Sherlocka Holmesa. Dvadsiateho štvrtého apríla 2004 našli príbuzní (sestra Priscilla) mŕtve telo pána Richarda Lancelyna Greena v posteli v jeho byte. Mŕtvola nejavila nijaké známky násilia, ale nezistili sa ani žiadne indície, ktoré by smerovali k podozreniu zo samovraždy. Mŕtvy mal síce okolo krku šnúrku od topánok a v objatí držal niekoľko detských bábik, ale inak sa nezistili
nijaké stopy cudzieho alebo vlastného zavinenia. Oficiálne vyšetrovateľské miesta sa zmohli na lakonické konštatovanie, že ide o veľmi záhadné úmrtie.
Dotyčný bol bývalým predsedom Spoločnosti Sherlocka Holmesa, serióznej ustanovizne s dlhoročnou tradíciou a jedným z najlepších znalcov života a tvorby Sira Arthura Conana Doyla. Svedkovia si spomenuli na viacero podobných nevysvetliteľných úmrtí, ktoré postihli ľudí, čo nejakým spôsobom prišli do styku s postavou menovaného autora.
Arthur Conan Doyle sa narodil roku 1859. Mal vysoké ambície v literárnej oblasti, ale najprv si na ne musel zarobiť. A tak roku 1882 vydáva knihu, ktorá je známa ako Štúdia v červenom. Nie je to však neutrálna červená. V origináli sa píše o "scarlete", čiže o šarláte, a to je farba krvi. (Jeden starší preklad ponúka túto knihu pod názvom Studie v krvavých barvách).
Poviete si, že je to detail. Lenže zločin stojí na detailoch. A Sherlock Holmes, geniálny detektív - anarchista, trval na maličkostiach. Využíval metódu, ktorú dovtedy využívali iba matematici a filozofi - dedukciu. Jeho menej chápavý, ale oddaný priateľ a partner dr. Watson mohol tak krok po kroku sledovať všetky závery, ktoré vyplývali z jednotlivých prvkov zločinu.
Sherlock Holmes sa stal najúspešnejším detektívom všetkých čias. A ukazuje sa, že je to aj detektív s najtuhším korienkom, hoci jeho životospráva nebola najvzornejšia (bohaté dúšky fajkového tabaku striedané s dávkami ópia by zničili oveľa silnejšiu postavu, ako bola subtílna schránka pána Sherlocka).
Roku 1893 nechal Sir Doyle svoju postavu, ktorá mu zdvihla finančnú úroveň, ale inak mu liezla poriadne na nervy, zomrieť rukou geniálneho zločinca profesora Moriartyho. (Odohralo sa to v príbehu Posledný problém.) V tom sa však spisovateľ mýlil. Nebol to posledný prípad Holmesov. Čitatelia si vynútili jeho oživenie a návrat na stránky kníh.
Tí čitatelia, ktorí dodnes píšu listy so žiadosťami o pomoc, tí najneodbytnejší klienti, ktorí dodnes vyhľadávajú známu londýnsku adresu: Baker Street 221 B. A zakaždým im príde rovnako zdvorilá písomná či ústna odpoveď od tajomníka Sherlocka Holmesa: pána Holmesa zaujal Váš problém, ale momentálne je zaneprázdnený riešením iného prípadu...
Conan Doyle si chcel prostredníctvom literárneho braku zarobiť na vysokú literatúru. Vysokú literatúru sa mu nepodarilo robiť, ale podaril sa mu onakvejší kúsok - z niekdajšieho literárneho odpadu urobil naozajstné umenie, povýšil ho na literatúru, ktorú musia rešpektovať literárni kritici i maturitné komisie.
Ale to nie je dôležité - dôležitý je pán Čitateľ, ktorý vie svoje. Že Sherlock Holmes stále žije. A že sa okolo neho dejú - ešte aj dnes - veľmi záhadné veci.
Citáty
Je veľkou chybou, drahý Watson, zaoberať sa domnienkami, keď máme presné fakty.
Ako môže niekto brať mladosť vážne, keď jej chýba zrelosť.
Je to moja stará zásada, že len čo vylúčite nemožné, všetko ostatné, čo zostane, nech je to akokoľvek nepravdepodobné, musí byť pravda.
FOTO |