ných atentátnikov.
Takéto závery obsahuje nová štúdia amerických a chorvátskych tajných služieb, z ktorých citovala vo svojej správe agentúra AP.
Podľa 252-stránkového dokumentu sa hlavnou cieľovou skupinou teroristov stali Bosniaci, ktorí sa hlásia k islamskej viere. Pre európske rysy sú menej nápadní než Arabi a môžu ľahšie operovať v západoeurópskych mestách.
"Skupiny pripojené na al-Káidu si myslia, že je najvyšší čas, aby ich aktivity prevzali práve tieto lokálne sily. Ľudia, ktorí sa narodili a žijú v Bosne a Hercegovine majú výhodu v znalosti terénu a príprava na útoky proti cieľom v západnej Európe je pre nich jednoduchšia," citovala AP z dokumentu spravodajcov.
Tí ďalej uvádzajú, že výcvik bojovníkov sa začal už v prvej polovici 90. rokov, keď do krajín bývalej Juhoslávie prišli tisícky mudžahedínov z Afganistanu, aby pomohli svojim spoluveriacim počas balkánskych vojen. Naberanie potenciálnych teroristov z radov tamojších moslimov nabralo na intenzite až po útokoch z 11. septembra 2001, keď stovky islamských radikálov z Ázie stiahli svoje aktivity v reakcii na sprísnenie bezpečnostných kontrol na západe Európy na Balkán.
Štúdia CIA a chorvátskych tajných služieb odhaduje, že medzi ôsmimi miliónmi balkánskych moslimov sú tisícky budúcich teroristov, väčšina z nich žije v Bosne a Hercegovine. Dôvodom je vysoká nezamestnanosť medzi tamojšími mladými mužmi, dostupnosť akýchkoľvek zbraní a prítomnosť viery.
Podľa Dragana Lukača, druhého muža bosnianskeho ekvivalentu americkej FBI, sa po vojenskej akcii západných štátov v Afganistane a Iraku stalo "takmer módnou záležitosťou" verejne hlásať extrémistické názory v mene islamu a tie "našli u mnohých mladých frustrovaných ľudí ohlas". "Bosna sa stala liahňou teroristov. To môžeme jasne povedať," vyhlásil Dragan Lukač.
Agentúrou AP citovaný minister bezpečnosti sa proti tomu ohradil, podľa neho nemožno hovoriť o masívnom naberaní teroristov, lebo potvrdených prípadov bolo zatiaľ relatívne málo.
Jedným zo známych bolo nedávne zadržanie dvojice mladých mužov v Bosne, ktorí mali podľa polície plánovať útok na bližšie nešpecifikovanú európsku ambasádu v krajine. Kontaktným miestom pre nich mal byť hotel na kraji Sarajeva a v byte hlavného podozrivého sa našli mapy, zbrane a
výbušniny vrátane opasku používaného samovražednými atentátnikmi.
Zástupcovia únie v Bruseli sa včera alarmujúci dokument zdráhali komentovať. Antiteroristický koordinátor klubu Gijs de Vries vyhlásil, že sa nebude vyjadrovať k niečomu, čo nečítal, a situáciu v Bosne všeobecne nechcel hodnotiť, lebo mal "inú prácu".
Nemenovaný úradník z oddelenia pre bezpečnostnú politiku Rady ministrov vyhlásil, že zmienené závery nie sú žiadnym prekvapením. "O riziku teroristických aktivít na západnom Balkáne vieme, hoci je otázka, či je označenie Bosny ako liahne teroristov na mieste. Jednako bezpečnostná schránka je jedným z hlavných tém pri debate s bosnianskymi politikmi a ovplyvní ambície Bosny viac sa primknúť k únii," dodal úradník, ktorý si želal zostať v anonymite.
Bosna teraz rokuje o uzavretí asociačnej dohody s Bruselom, čo je jeden z predstupňov na členstvo v únii.
KATEŘINA ŠAFAŘÍKOVÁ, Brusel