Hovorca Gazpromu v stredu vyhlásil, že "ak chce Európska únia náš plyn, musí vziať do úvahy aj naše záujmy". Naznačil, že môže predávať svoj plyn napríklad aj do Číny, čím by sa Európe automaticky znížili dodávky.
Gazprom touto hrozbou reagoval na únik informácií, že britská vláda hľadá spôsob, ako zabrániť vstupu Gazpromu do britských plynární Centrica.
Hovorca eurokomisára pre energetiku Andris Piebalgsa povedal, že vyhlásenie Gazpromu potvrdzuje obavy únie "z rastúcej zahraničnej závislosti Európy od dodávok energií" a že je to dôvod na ich diverzifikáciu.
Slovensko je takmer úplne závislé od dodávky ruského plynu. Členovia slovenskej vlády sa k hrozbe Gazpromu postavili rôzne.
Minister hospodárstva Jirko Malchárek po hovorcovi Róbertovi Beňovi odkázal, že "spor sa nás netýka a nevidíme dôvod, aby sme na to reagovali".
Úplne opačný postoj má štátny tajomník ministerstva zahraničia József Berényi: "Keď nedávno vznikol spor medzi Ruskom a Ukrajinou a do Európy boli znížené dodávky plynu, náš postoj bol rovnaký ako Európskej komisie. Dnes to nie je inak."
Slovensko však včera urobilo dôležitý krok k tomu, aby znížilo závislosť od dodávok ruskej ropy tým, že by dovážalo aj ropu od Kaspického mora z Azerbajdžanu. V Bratislave o tejto možnosti rokovala expertná skupina zástupcov Európskej únie, Česka, Ukrajiny, Poľska a Slovenska.
Energetický poradca Európskej komisie Faouzi Bensarsa si myslí, že okrem zníženia závislosti od Ruska by Slovensko zarobilo aj na prepravných poplatkoch za prepravu tejto ropy do Európy. (iš, čtk, reuters, dc)