FOTO |
Banáš, ktorý je v zoznamoch ŠtB, ktoré zverejnil ÚPN, vedený ako agent pod menom Lotos, hovoril, že na odchod Langoša je viacero dôvodov. "Langoš sa tvári ako majster sveta v morálke, a pritom zatajuje, že bol v kontakte s ŠtB. Že v spolupráci so sovietskym režimovým pracoviskom v Celinograde kopíroval proti platným medzinárodným normám technológie dodávané na jeho pracovisko sovietskou rozviedkou. Že napriek tomu, že bol vedený ŠtB ako NO (nepriateľská osoba) pod krycím menom Lukeš, bol vedúcim špeciálneho režimového pracoviska Ústavu technickej kybernetiky, čo je záhada," hovoril Banáš. Podľa neho Langoš tiež zatajil, že v čase voľby za šéfa ÚPN Národnou radou nemal bezpečnostnú previerku. Poslanec si preto myslí, že Langoš by sa mal k tomu vyjadriť.
Michal Dzurjanin z ÚPN povedal, že "Langoš bude na to primerane reagovať".
Banáš sa snaží dokázať, že podpis Lotos v jeho spise je falošný. Langoš mu originál listu, kde je jeho podpis, odmieta vydať, Banáš ho chce dať preskúmať grafológom.
Aj keď Banášov návrh neprešiel, získal pomerne širokú podporu poslancov. Zo 128 prítomných bolo za zaradenie bodu o odvolaní Langoša až 61 poslancov. Za boli z Lintnerovho klubu František Tóth a Pavol Kuljaček. Z SDKÚ Zoltán Horváth a Vladimír Horák. Pridali sa aj viacerí nezávislí poslanci a kluby Smeru, HZDS a komunistov. Ako jediný zo Smeru bol proti Dušan Čaplovič.
Do programu poslednej schôdze parlamentu v tomto volebnom období sa nedostal ani návrh Igora Šulaja zo Smeru, aby Dzurindova vláda podala odpočet plnenia programového vyhlásenia vlády. (sp)
Jozef Banáš (vľavo) chcel na záver svojej poslaneckej kariéry odvolať Jána Langoša. FOTO - ARCHÍV SME |