Štrajk zdravotníkov už má okrem politikov aj iné dve hlavné postavy, ktoré si cez médiá vymieňajú ostré odkazy: Mariána Kollára a Valeriána Potičného. Prvý je predsedom lekárskeho odborového združenia, druhý je riaditeľom bratislavskej fakultnej nemocnice.
Kollár vyzval Potičného, aby odstúpil, lebo zastrašuje zdravotníkov. Potičný to odmietol a Kollárovi odkázal, že sa s ním ťažko spolupracuje.
Kto sú títo dvaja muži a čo je pravdy na chýroch, ktoré sa o nich šíria? O Potičnom sa hovorí ako o bohatom človeku, o Kollárovi zasa ako človeku zviazanom s politikou.
Valerián Potičný je riaditeľom asi tri roky a tvrdí, že žije len z platu a býva v Petržalke. V Borskom Mikuláši na Záhorí však stojí na obrovskom pozemku pri lese nový rodinný dom, ktorý podľa susedov patrí tomu, čo "v Bratislave šéfuje veľkej nemocnici".
Potičný chodí na poľovačky na Slovensku a v Česku, a hoci potvrdil, že poľoval aj v Afrike, bolo to už "dávno".
Potičný tvrdí, že dom na Záhorí stavajú jeho rodičia a všetko o ňom "je otázka na mojich rodičov". Denník SME má však informácie, že Valerián Potičný má s domom užší vzťah, ako sám priznáva.
Otec Vasiľ Potičný pre SME tvrdil, že dom patrí jemu a jeho manželke a na stavbu použili celoživotné úspory.
Marián Kollár tvrdí, že štrajk zdravotníkov je nepolitický. Sám však už skúsenosti s politikou má. Bol podpredsedom strany Naše Slovensko, ktorá kandidovala v parlamentných voľbách v roku 1998 a získala 0,48 percenta hlasov.
Strane vtedy šéfoval Ladislav Hampl, ktorého meno sa spája s kauzou skrachovanej zdravotnej poisťovne Perspektíva. Hampl bol jej generálnym riaditeľom.
Perspektíva vznikla v roku 1995 a postupne začala meškať s platbami nemocniciam aj lekárňam. V auguste 1999 išla do likvidácie. Zostali po nej dlhy vo výške asi dvoch miliárd, ktoré ešte dodnes nie sú všetky vyrovnané.
Médiá vtedy písali o zvláštnych finančných transakciách, ktoré boli spojené s firmami a Hamplovým menom. Celá kauza sa však skončila do stratena.
Kollár neodpovedal na otázky SME, ako dobre sa poznal s Ladislavom Hamplom a aké bolo jeho účinkovanie v strane Naše Slovensko.
Kým riaditeľ Potičný denníku SME odpovedal aj na nepríjemné otázky, Kollár odmietol odpovedať vôbec. V e-maili do redakcie napísal, že z položených otázok vyčítal, že redaktorka SME "plní úlohu sprostredkovateľa" ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca. Je pripravený ministrovi aj verejne odpovedať, ak mu otázky položí Zajac osobne.
Kto je Marián Kollár
Predseda Lekárskeho odborového združenia Marián Kollár pracuje ako gynekológ a už niekoľko rokov vedie Lekárske odborové združenie.
Minister zdravotníctva Rudolf Zajac hovorí, že štrajk je spolitizovaný a ako dôkaz svojho tvrdenia poukázal na to, v koľkých stranách už Kollár bol. Kollár na otázky o svojom politickom pôsobení neodpovedá.
V roku 1998 však bol podpredsedom strany Naše Slovensko, ktorá kandidovala do parlamentu. Šéfom strany bol Ladislav Hampl, bývalý generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Perspektíva, ktorá v roku 1999 išla do krachu. Štát za ňu dodnes vyrovnáva dlhy, mnohí sa museli vyrovnať s tým, že peniaze už neuvidia. Tunelovanie poisťovne sa zatiaľ nepotvrdilo. Trestné oznámenia na Hampla vyšetrovatelia podľa hovorkyne Generálnej prokuratúry Svetlany Husárovej odmietli.
Kollár nám na otázku, aký blízky vzťah mali s Hamplom, neodpovedal.
Vrátiť do politiky sa Kollár pokúšal aj v roku 2002 - kandidoval za HZD. V tejto súvislosti denníku SME "jednoznačne a definitívne" odkázal, že "nie je členom žiadnej politickej strany, nie je na kandidátke žiadnej politickej strany a nemá žiadne pracovné ani osobné kontakty so straníckymi štruktúrami Hnutia za demokraciu". V HZD podľa neho ukončil členstvo písomným oznámením už dávnejšie.
V roku 2001 viedol Kollár protesty proti vtedajšiemu ministrovi zdravotníctva Romanovi Kováčovi. Dôvodom boli reštrikčné opatrenia, ktoré chcel Kováč zaviesť. Kollár ho vyzýval, aby zvážil svoje zotrvanie vo funkcii.
Kollár bol aktívny aj počas protestov zdravotníkov v roku 2003 za vyššie platy.
Kto je Valerián Potičný
Kariéra riaditeľa najväčšieho zdravotníckeho kolosu na Slovensku Valeriána Potičného sa začala v máji 2003. Vtedy vyhral konkurz na riaditeľa ružinovskej Fakultnej nemocnice v Bratislave. Predtým pracoval v nemocnici ako chirurg. Po zlúčení všetkých veľkých bratislavských nemocníc ho minister zdravotníctva Rudolf Zajac vymenoval do funkcie riaditeľa Fakultnej nemocnice Bratislava.
Potičný odmieta prezradiť výšku platu, "pretože je to osobná vec", ktorý mu určil Zajac v manažérskej zmluve. Podľa neoficiálnych zdrojov riaditelia fakultných nemocníc majú plat vyšší ako stotisíc korún mesačne.
Potičný tvrdí, že nežije v luxuse. "Neviem, či sa zaň dá považovať štvorizbový byt v Petržalke." V Borskom Mikuláši pod lesom rastie hacienda. Domáci volajú túto lokalitu "u sadů". Podľa obecného úradu tu býva Vasiľ Potičný, otec riaditeľa Potičného. Všetci susedia hovoria, že nový dom si stavia doktor z Bratislavy. "Je riaditeľom veľkej nemocnice v Bratislave, viac o ňom nevieme," povedal jeden z nich. Riaditeľ Potičný nás s otázkami na dom odkázal na rodičov. Povedal, že nevie "v akom štádiu" je stavba. Podľa informácií denníka SME nehovorí celkom pravdu. Na faktúrach za niektoré služby totiž figuruje jeho meno, a nie meno rodičov. Otec Vasiľ Potičný tvrdí, že dom je ich. Nestaval vraj na Kolibe, lebo na to nemá. "Išiel som tam, kde mám šancu zmestiť sa do rozpočtu."
Niektorí ružinovskí lekári tvrdia, že riaditeľ niekedy chodí do práce na terénnom Mercedese ML 500. Potičný tvrdí, že vlastní Volkswagen Passat.
Podľa Najvyššieho kontrolného úradu bol Potičný ako riaditeľ ružinovskej nemocnice v roku 2004 v konflitke záujmov, pretože neukončil podnikanie. V tom čase bol konateľom spoločnosti Avicenna. Podľa obchodného registra firma podniká v oblasti kúpy a predaja zdravotníckeho materiálu, špeciálnych pomôcok, nástrojov a prístrojov. Podľa správy NKÚ riaditeľ ministerstvo zdravotníctva informoval, že "nemá žiadne podnikateľské aktivity". Vo funkcii konateľa, podľa obchodného registra, nie je od septembra 2004. Potičný tvrdí, že firma nebola nikdy živá, nikdy nefungovala, a preto si ani "nepomyslel, že by bol v konflikte záujmov".
"Firma nikde nepodnikala, nikdy nevydala ani jednu faktúru, nemala ani jednu objednávku, nikomu nič nepredáva, nič nesprostredkováva, nikdy nevykázala korunu ničoho," povedal Potičný.
Podľa právnikov firma skutočne nekoná a nemá ani splatené základné imanie podľa novely Obchodného zákonníka.
Podľa obchodného registra má v základnom imaní iba stotisíc, čo nestačí, zákon vyžaduje dvestotisíc. Firma tiež porušuje zákon o zbierke listín, pretože nezverejňuje svoje výsledky hospodárenia, súvahu a výsledovku v zbierke listín. Preto sa nedá verejne dostupnými prostriedkami potvrdiť ani vylúčiť, či firma podniká, alebo nie. (dro)