Romano Prodi včera opäť v Ríme dvíhal ruky na znak víťazstva, keď úspech stredo-ľavej koalície potvrdil aj verdikt Najvyššieho súdu. FOTO - REUTERS |
RÍM - Taliansky Najvyšší súd včera potvrdil, že v parlamentných voľbách tesne zvíťazila stredo-ľavá koalícia Romana Prodiho. Jedna zo strán Berlusconiho koalície hneď potom uznala porážku a zaželala víťazom všetko dobré. Na reakcie Berlusconiho Forzy Italia sa včera podvečer čakalo. Prodiho kabinet začne pracovať najskôr na budúci mesiac, potom čo parlament zvolí nového prezidenta. Carlo Azeglio Ciampi povedal, že už nebude kandidovať a právomoc vymenovať novú vládu prenechá svojmu nástupcovi.
Tábor mediálneho magnáta Berlusconiho minulý týždeň odmietol uznať prehru a spochybnil viac ako 80-tisíc volebných lístkov. Ministerstvo vnútra počet sporných hlasovacích lístkov v piatok znížilo na päťtisíc. Po ich prerátaní súdy potvrdili, že Prodiho tím bude mať v Senáte väčšinu dvoch kresiel, v Poslaneckej snemovni získal ako víťaz automaticky 55 percent mandátov.
Stredo-ľavej koalícii tak nič nebráni, aby pokračovala v zostavovaní vlády. Prodi sľúbil, že ženy získajú tretinu ministerských kresiel.
Už dnes sa však diskutuje, či bude nová vláda stabilná a ako odvážne bude presadzovať reformy. Prodiho zoskupenie tvorí jedenásť rôznorodých strán, medzi ktorými sú radikálni komunisti. Práve oni potopili jeho prvú vládu v polovici 90. rokov. Berluconi tvrdí, že Prodi v takomto zložení nebude môcť vládnuť a navrhol mu vytvorenie veľkej koalície na spôsob Nemecka. Prodi to odmietol.
V ľavicovom tábore sa už objavili nezhody. Jedna zo strán koalície obvinila ďalšiu, že jej ide iba o funkcie. Líder silnej odborovej organizácie zasa požiadal o stiahnutie reformy, ktorá má pomôcť flexibilite pracovného trhu. Jeho názor podporili komunisti, ktorí majú silné postavenie v Prodiho koalícii. Zákon síce presadzoval Berlusconi, budúci premiér Prodi ho však chcel len pozmeniť, neplánoval ho úplne zmietnuť zo stola.
Prodi chce nulový rast ekonomiky riešiť liberalizáciou služieb, zvýšením daňových úľav pre rodiny s deťmi a ponechaním súčasného veku pre odchod do dôchodku. Berlusconiho vláda ho chcela predĺžiť na 60 rokov.
Nový kabinet by mal klásť väčší dôraz na školstvo, sociálnu starostlivosť a zdravotníctvo. Ako tradičné ľavicové zoskupenie bude presadzovať aj zákon, ktorý povoľuje zväzky homosexuálov, avšak bez práva na adopcie detí. Prodi už povedal, že ako prvé po nástupe do funkcie rozhodne o stiahnutí talianskych vojakov z Iraku. Pre milionárov chce znovu zaviesť dedičskú daň a proti politikom - podnikateľom typu Berlusconi plánuje prísnejší zákon o konflikte záujmov. (hud, reuters, sita)