Londýnski favoriti: zľava Talian Stefano Baldini, Etiópčan Haile Gebreselassie, Keňan Martin Lel a Maročan Jaouad Gharib. FOTO - SITA / AP |
LONDÝN, BRATISLAVA - Aj maratón už má svoju Zlatú ligu s jackpotom vo výške milión dolárov. Na rozdiel od klasickej však jeden ročník vytrvaleckého seriálu potrvá dva roky. Po pondelňajšej premiére v Bostone, v ktorej slávili úspech Keňania (Robert Kipkoech Cheruiyot a Rita Jeptoová), ďalší diel uvidí v nedeľu Londýn.
Britská metropola chystala maratón storočia. Šlágrom mal byť súboj dvoch legiend - kenského svetového rekordéra Paula Tergata a Etiópčana Haile Gebreselassieho. "Bol to môj sen bežať zasa proti nemu, ale netúžim odštartovať a potom odstúpiť," dovysvetľoval na webovej stránke podujatia 36-ročný Keňan včerajšie oznámenie, že pre týždeň staré lýtkové zranenie na ľavej nohe nenastúpi. "Sme veľmi sklamaní, že po Paule Radcliffovej musel odriecť štart aj mužský držiteľ svetového rekordu," priznal šéf londýnskeho maratónu Dave Bedford.
Flora Marathon napriek tomu sľubuje zážitok. Haile Gebreselassie, dvojnásobný olympijský šampión na 10 000 m, po tom, ako v januári v Arizone zlepšil svetový rekord v polmaratóne (58:55), si mieni prisvojiť aj svetový rekord na dvojnásobnej vzdialenosti, ktorý pred necelými tromi rokmi utvoril Tergat v Berlíne (2:04:55). Potrebujem rýchlych vodičov, odkázal Etiópčan po Timovi Hutchingsovi, ktorý má na starosti elitu štartového poľa. V Londýne, ako informuje londýnsky The Telegraph, chce doraziť na métu polmaratónu za 62:45. Pomáhať mu majú štyria "zajaci", v úlohe hlavného - podobne ako pred tromi mesiacmi v USA - krajan Abiyote Guta.
U bookmakerov má Etiópčan jasne najlepší kurz (2:1). Z konkurentov sa mu blíži len majster sveta Maročan Jaouad Gharib a Keňan Felix Limo (obaja 9:2). Všetci ďalší vrátane olympijského víťaza Stefana Baldiniho či víťaza z New Yorku Hendricka Ramaalu sú ďaleko za nimi. Aj marocký rodák s americkým pasom Khalid Khannouchi, maratónec s tromi výkonmi pod 2:06 a päťnásobný víťaz maratónu v Chicagu, ktorý pred štyrmi rokmi vyťažil víťazstvo z prvého londýnskeho súboja Tergata a Gebreselassieho. Na štart maratónu sa postaví po dvoch rokoch, ktoré strávil liečbou zápalu kĺbov a cestami za lekármi v desiatich krajinách.
V programe seriálu so skratkou WMM (Wolrd Marathon Major) figuruje iba päť maratónov: okrem bostonského a londýnskeho ešte berlínsky a dva ďalšie americké - chicagský a newyorský. V každom z nich získavajú body prví piati, v celkovej klasifikácii sa zrátajú za päť maratónov v rozpätí dvoch rokov. "Myslím si, že sme objavili čosi pravé. Je to významný posun a veľká predzvesť budúcnosti," nadchýnala sa po premiére seriálu šéfka newyorského maratónu Mary Wittenbergová pre AP. Seriózne ho však zhodnotí až bilancia po celom prvom (dvoj)ročníku.