WASHINGTON - Nemecko oznámilo, že súhlasí s otvorením nacistických záznamov o približne 17 miliónoch Židov a nútene nasadených, ktorých nacisti a ich kolaboranti pred vyše 60 rokmi prenasledovali a zabili. Dramatické oznámenie by malo ukončiť 20-ročný spor o sprístupnení doteraz aj historikom neprístupných archívov.
Nemecká spolková ministerka spravodlivosti Brigitte Zypriesová to oznámila na tlačovke vo washingtonskom Múzeu a pamätníku obetiam holokaustu. Povedala, že Nemecko bude spolupracovať so Spojenými štátmi a zabezpečí sprístupnenie až 50 miliónov dokumentov uložených v Bad Arolsene. Doteraz sa Nemecko odvolávalo na dôvernosť týchto materiálov. Nemecký zákon o zachovaní súkromia patrí k najprísnejším.
Zypriesová na stretnutí s riaditeľkou múzea Sarou Bloomfieldovou povedala, že Nemecko zmenilo postoj a okamžite sa bude usilovať o zmenu dohody 11 krajín, ktoré spravujú spomínané archívy. V niektorých prípadoch budú musieť otvorenie archívov schváliť aj parlamenty. Podľa ministerky by to nemalo trvať viac ako šesť mesiacov.
Členmi panelu sú okrem Nemecka a USA Belgicko, Británia, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Izrael, Luxembursko, Poľsko a Taliansko.
Archívne záznamy za posledných 60 rokov využíval Červený kríž pri pátraní po nezvestných a mŕtvych Židoch a nútene nasadených, ktorých nacistické Nemecko a jeho antisemitskí partneri v Európe počas druhej svetovej vojny aj pred ňou systematicky prenasledovalo.
Počas vojny zomrelo najmenej šesť miliónov Židov.
(tasr, reuters)