Pred jeho príchodom to bola v očiach drvivej väčšiny českej verejnosti partaj rozhádaných ekologických fanatikov odtrhnutých od reálneho života. Jej predchádzajúci šéfovia venovali väčšinu energie tomu, že sa zo strany navzájom vylučovali. Za 15 rokov existencie sa Strana zelených samostatne nikdy nedostala do parlamentu.
Ostrieľaný politický harcovník Martin Bursík (46) sa stal šéfom strany pred pol rokom. Je to už piata strana, v ktorej pôsobí.
V roku 1998 bol ministrom životného prostredia v krátkodobej Tošovského úradníckej vláde. Už vtedy dokázal upútať pozornosť médií. Na ministerstve zaviedol používanie recyklovaného papiera, podriadeným zakázal piť minerálku z PET fliaš a do práce jazdil na bicykli.
Skúsený politik dal zeleným uhladenejší, pre väčšinu voličov prijateľnejší imidž a vyviedol ju z ekologickej škatuľky. Pridal jej pár dobre znejúcich hesiel a program, ktorý môže čo najviac ľudí uspokojiť a čo najmenej pobúriť. Šikovne stavil na obecné znechutenie doterajšími stranami a potrebu nových tvárí s čistým štítom.
To je však zároveň aj najväčšia slabina strany. V mnohých oblastiach je ťažké zistiť, čo vlastne zelení chcú. Ich program si okrem ekologických tém často protirečí. Požaduje napríklad zrušenie prijímacích skúšok na vysoké školy, zároveň však odmieta ich spoplatnenie. Ako financovať nárast počtu študentov, sa už nedozvieme.
Podobne je to aj s kandidátmi strany, medzi ktorými sú bývalí prívrženci krajnej pravice či rôzne farbisté postavy, ako sú radikálny občiansky aktivista a chovateľ kôz Stanislav Penc, známy ultraľavičiar Petr Uhl či populárni folkoví speváci Jiří Dědeček a Jaroslav Hutka.
Nový šéf však pochopil, že program nie je všetko a do veľkej miery ho dokáže zastrieť šikovným mediálnym vystupovaním. Pozornosť púta aj tým, že patrí k najbohatším českým politikom - po predkoch reštituoval tri osminy paláca v Prahe na Malej strane a ďalšie nehnuteľnosti. Musí sa však o ne ešte súdiť s ďalšími príbuznými.
Analytici varujú, že dnešné desaťpercentné preferencie zelených netreba preceňovať. Stranu dnes podporujú zväčša protestní voliči, ktorých priazeň je premenlivá, a ktorí často nakoniec nevolia. Takže ešte stále nie je isté ani to, či sa do parlamentu vôbec dostanú.
(pm)