Bratislava 19. apríla (TASR) - Objektívnosť relácie Pod lampou spochybnili dnes viacerí členovia Rady Slovenskej televízie (STV). Člen rady Ladislav Straka dokonca navrhol odvolať jej moderátora Štefana Hríba, ktorý podľa neho nezastupuje koncesionárov, ale len svoje názory.
Diskusia sa na dnešnom zasadnutí rady rozprúdila kvôli vydaniu relácie z 30. marca, kedy bolo jej témou odvolanie Petra Šťastného z postu generálneho manažéra slovenskej hokejovej reprezentácie. Šťastný do relácie prišiel, chýbal však zástupca protistrany. Podľa člena rady Petra Maleca musel dramaturg relácie vedieť, že v čase jej nakrúcania bude šéf zväzu ľadového hokeja Juraj Široký odcestovaný. Celá relácia tak podľa neho bola "adoráciou jednej osoby".
Riaditeľ STV Richard Rybníček je presvedčený o tom, že dramaturg konal správne. Podľa neho by nebolo riešením skrátenie relácie či zmena témy len preto, že chýbal partner do diskusie. "STV si má určovať témy sama a nemá sa riadiť externým prostredím," povedal. Tvrdí, že v programe dostala priestor aj druhá strana, keďže moderátor Štefan Hríb na začiatku prečítal ich vyjadrenie. Za reláciu je podľa neho zodpovedný aj šéfdramaturg Dvojky Ľuboš Machaj, ktorý odchádza z STV do vedenia Slovenského rozhlasu k 15. máju.
Člen rady Ladislav Straka žiada, aby Hríba z relácie odvolali, pretože tam reprezentuje svoje názory a zneužíva reláciu na propagáciu svojho týždenníka. "Nie je možné, aby STV nechala niekoho dve hodiny rozprávať, keď to má byť diskusná relácia," krútil hlavou nad reláciou so Šťastným. Domnieva sa, že to bol vrchol zneužitia verejnoprávnej televízie. Ďalší člen rady Bohumír Bobocký tvrdí, že Hríb by nemal byť moderátorom, ale skôr jedným z diskutujúcich.
Podľa podpredsedníčky rady Lucie Jurgovej nemá Rada STV posudzovať vyváženosť relácie, môžu sa však zaoberať dramaturgickým zvládnutím. Ján Greššo povedal, že akákoľvek nevyváženosť je v televízii verejnej služby na škodu. Podľa neho sú do relácie Pod lampou vyberaní ľudia, ktorí prezentujú istý filozofický smer, pričom ich doplnia istým "fackovacím panákom z opozície". "Pri všetkej úcte ku Šťastnému, nemal tam sedieť dve hodiny," myslí si Greššo. Jurgová podotkla, že v žiadnej inej relácii "tento problém nevyvstal".
"Upozorňujeme na zásadné nedostatky a veci sa ignorujú," povedal Straka, ktorý sa podľa vlastných slov obáva, že vedenie STV považuje radu za "debilov". Akékoľvek navrhované riešenie je totiž podľa neho vedením STV odignorované.
K problému relácie Pod lampou sa rada zrejme ešte vráti na najbližšom zasadaní 27. apríla, kde si chce pozvať šéfdramaturga Dvojky Ľuboša Machaja a dramaturga relácie.
Rada sa dnes zaujímala aj o podobu predvolebného vysielania v STV. Riaditeľ Rybníček povedal, že v diskusných reláciách, na ktoré má televízia podľa zákona vyhradiť 10 hodín, nebudú žiadne časomiery. Ustriehnuť, aby mal každý z politikov rovnaký priestor, bude musieť dramaturgia a moderátor. "Nebudú vopred dané otázky, ani poradie," povedal Rybníček. Otázka, za akých podmienok bude STV vysielať politickú reklamu, ešte nie je doriešená. Vedenie STV požiadalo Radu pre vysielanie a retransmisiu, aby im dali vzorec, podľa ktorého si vypočítajú výšku nákladov na vysielanie reklamy, ktorú si budú platiť jednotlivé politické strany.