
Nad oblasťou, kde sa podľa NATO ukrýva Radovan Karadžič, obvinený z genocídy, rozptýlila aliancia vrtuľníkmi „bankovky“ s jeho vyobrazením. Propaguje touto cestou ponuku odmeny päť miliónov dolárov za jeho vypátranie. Na líci je uvedená e-mailová adresa a horúca telefónna linka, na rube sú podrobnejšie informácie o ponúkanej odmene. FOTO - REUTERS
NEW YORK - Dokonca ani samotná americká centrálna banka - Federal Reserve si nie je úplne istá, či posledný ekonomický útlm v Spojených štátoch amerických dosiahol charakter recesie, alebo nie. „Prechádzame niečím, čo by sa možno dalo, ale takisto vôbec nemuselo kvalifikovať ako recesia,“ povedal člen bankovej rady Federal Reserve Edward Gramlich počas diskusie o vplyve stavebníctva na celkovú situáciu v americkej ekonomike. Po skončení diskusie odmietol spresniť, či sa naozaj domnieva, že žiadna recesia sa nezaznamenala. Úvahy o tom, že hospodársky pokles v USA, ktorý sa začal v marci minulého roku, bol taký mierny, že nespĺňal kritériá recesie, sú v súlade s najnovšími optimistickými výrokmi viacerých oficiálnych predstaviteľov USA.
Prezident Federal Reserve Alan Greenspan minulý týždeň vyhlásil, že oživenie po recesii, ktorá sa oficiálne začala v marci 2001, je už takmer na dosah. Podľa člena vedenia Federal Reserve Marka Olsona existujú jasné signály, že podmienky v ekonomike sa zlepšujú a že USA sú buď na konci, alebo tesne pri konci cyklického poklesu. Ako dodal námestník amerického ministra financií John Taylor, z posledných makroekonomických ukazovateľov sa dá usudzovať, že krajina sa dostáva „z nedávneho útlmu“. Šéf Federal Reserve v St. Louis William Poole však nazval posledný hospodársky pokles „plutorecesiou“. Spory o presné pomenovanie tohto obdobia pritom prirovnal k debatám astronómov o planéte Pluto. (sita, reuters)