Posledná misia fondu, ktorý pravidelne vývoj na Slovensku monitoruje, vláde vytýka pomalosť v prijímaní nevyhnutných reforiem a to, že nedokázala vytvoriť podmienky na vnútornú ani vonkajšiu rovnováhu hospodárstva. Okrem privatizácie nevedela stimulovať potrebný prílev zahraničných investícií priamo na „zelenej lúke“.
Podľa vicepremiéra Ivana Mikloša vláda výhrady fondu akceptuje. „Pohľad vlády a MMF sa v zásade nelíši,“ povedal. Člen misie MMF Juan Jose Fernandez-Ansola upozornil, že „Slovensko dosiahlo významný pokrok, ale sú stále aj nesplnené úlohy. Kabinet by mal venovať stanoveným prioritám pozornosť, lebo sú dôležité pre stabilitu v najbližších rokoch a aj pre vstup do Európskej únie“.
Fond pochválil úspechy štátnych orgánov v privatizácii, reforme finančného trhu a energetiky, pri zvyšovaní transparentnosti fiškálnych operácií a reforme zdravotníctva, ale našiel oveľa viac toho, čo sa vláde nedarí. „V niektorých oblastiach bola realizácia stratégie neúplná. (…) Existujú náznaky, že počas posledných mesiacov stratila realizácia nevyhnutných reforiem svoju dynamiku,“ konštatovala v predbežných záveroch misia.
Situáciu považuje fond za o to kritickejšiu, že s blížiacimi sa voľbami narastajú obavy zahraničných investorov o budúcu hospodársku politiku, čo môže zvýšiť zraniteľnosť Slovenska.
Najdôležitejším liekom, ktorý môže poskytnúť vláda, je rozumná fiškálna politika. Fond kabinetu odporúča, aby prestal míňať viac, ako si môže dovoliť. Reforma výdavkov štátu priamo súvisí aj s ostatnými reformami a pomôže aj bežnému účtu platobnej bilancie, ktorého deficit hrozivo narastá.
Deficit verejných financií sa tento rok podľa misie môže vyšplhať výrazne nad plánovanú úroveň. Rizikom sú hlavne výdavky v sociálnej sfére a nižšie než očakávané príjmy. Misia navrhuje znížiť výdavky niekoľkými spôsobmi: skromnejším zvýšením miezd vo verejnom sektore, obmedzením výdavkov na výstavbu diaľnic, strážením peňazí poskytnutých na sociálne dávky a nezvyšovaním zadlženosti zdravotníctva. Okrem toho môže štát znížiť dotovanie liekov, hypotekárnych úverov a poľnohospodárstva. Misia neodporúča v súčasnej situácii pokračovať v znižovaní daní z príjmov. Fond varoval, že ak nesprísni fiškálnu politiku vláda, zrejme bude nútená sprísniť svoju menovú politiku centrálna banka.
Podľa misie nový Zákonník práce, ktorý má začať platiť od apríla, len zvýši už i tak vysokú nepružnosť trhu práce. Vláda by podľa neho mala jeho účinnosť odložiť a nezamestnanosť riešiť poskytovaním nižšej podpory, ale aj iných sociálnych dávok, lebo ich súčasná výška len brzdí hľadanie pracovných príležitostí.
JANA BRONDOŠOVÁ