BRATISLAVA – Všetci slovenskí starostovia zvádzajú v posledných mesiacoch boj s ministerskými úradníkmi a dožadujú sa toho, čo mali sľúbené pri schvaľovaní reformy verejnej správy. Na obce síce prešli od štátu niektoré kompetencie, ale peniaze na ich vykonávanie nie.
„Zodpovední si problémy presúvajú ako horúci zemiak. Kompetencie vykonávame, no peniaze sme dostali iba na výkon matriky, na nič iné. Všetko ostatné platíme z vlastných peňazí,“ povedal predseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora.
Štátni úradníci neraz bagatelizujú kompetencie, ktoré by mali prejsť pod samosprávu. Na druhej strane však vystríhajú starostov pred ich odbornou zložitosťou.
„Keď povieme, že za takýchto okolností nie sme schopní kompetencie vykonávať, zneužívajú to a hovoria, že samospráva je neschopná. Keď povieme, že sme schopní vykonávať kompetencie napriek nedoriešeným otázkam, opäť to zneužijú a povedia, že teda už nič netreba korigovať a všetko je v poriadku,“ povedal Sýkora.
Dodnes nie je vyriešený ani veľký problém, ktorý starostom najmä menších obcí spôsobili poslanci Národnej rady. Ešte vlani schválili novelu zákona o obecnom zriadení, podľa ktorej starostovia nemôžu byť v orgánoch obecných firiem.
Ak si napríklad obec založila spoločnosť na vývoz smetí, podľa zákona je za ňu zodpovedný starosta, ale podľa toho istého zákona v nej starosta nemôže byť. Takisto nemôže byť členom žiadnych právnických osôb, čiže ani združení.
Michal Sýkora tvrdí, že niektoré obce sa tak stali nefunkčné a aj zo stavovského Združenia miest a obcí Slovenska odišlo niekoľko starostov pre obavy, aby neprišli o svoje kreslo. „Ten stav je neúnosný, verím, že parlament čo najskôr schváli novelu zákonov, kým nevzniknú ďalšie veľké škody,“ povedal Sýkora.
Podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Mrva priznáva, že ich združenie je právnickou osobou, ale ministerstvo vnútra dalo výklad, že starostovia neporušujú zákon, keď sú jeho členmi. „Inak by združenie zaniklo, pretože je zložené zo zástupcov samosprávy.“
(rf)