
Z Národného cintorína pravidelne miznú vzácne bronzové busty. S ochranou cintorína sa počíta v novom projekte. FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
Národný cintorín je už dlhý čas pre zlodejov lákadlom hlavne pre tieto vzácne busty. Za posledné roky ich už zmizlo niekoľko, škoda je vždy podstatne vyššia ako suma, ktorú za ne zlodeji dostanú v zberných surovinách. Ide totiž o výtvarné diela, ktoré majú vysokú hodnotu. Škody sa vyšplhali na niekoľko miliónov korún. Účinnú ochranu cintorína sa zatiaľ zabezpečiť nepodarilo. Ako nás informoval zástupca primátora mesta Martin Ladislav Bevilaqua, ochrana cintorína je súčasťou jeho plánovanej rekonštrukcie. Na tú sa však zatiaľ nepodarilo získať dostatok financií.
Projekt rekonštrukcie cintorína je aj na fonde Pro Slovakia. Mesto čaká, že v prípade prísunu financií by sa mohla rozbehnúť aspoň časť prác z predpokladaného projektu. V minulosti cintorín spravovala Matica slovenská, po prijatí nového knižničného zákona patrí pod Slovenskú národnú knižnicu – Slovenské národné literárne múzeum. Projekt celkovej rekonštrukcie cintorína je nákladný.
Podľa pôvodného projektu spred desiatich rokov, ktorý vypracovala ešte Matica slovenská, sa na celkovú rekonštrukciu počítalo so sumou 40 miliónov korún. Hoci sa projekt podľa L. Bevilaquu v poslednom období prehodnocoval, náklady na rekonštrukciu sú stále vysoké. Rekonštrukcia počíta s novým ochranným systémom, oporným múrom, ozvučením, rekonštrukciou vzácnych náhrobkov či novým informačným systémom. Ten pôvodný je už zastaraný a početní návštevníci zo Slovenska a zahraničia sa v ňom už nedokážu orientovať.
Nový informačný systém by mal byť elektronický a ľahko prehľadný. Pozitívne je, že v minulom roku mesto prijalo štatút, ktorý zakotvuje aj správu a ochranu Národného cintorína. Na cintoríne je pochovaných vyše tristo osobností slovenskej kultúry, vedy a spoločenského života, mnohé náhrobky majú vysokú umeleckú hodnotu.
KVETA FAJČÍKOVÁ