Vedenie STV tvrdí, že zistenia NKÚ televízii pomôžu. FOTO - ARCHÍV
BRATISLAVA - Slovenská televízia viackrát porušila zákon v rokoch 2004 a 2005. Vyplýva to z kontroly NKÚ.
Podľa správy NKÚ založenie šiestich dcérskych spoločností neprinieslo STV očakávaný zisk. Cieľom dcérskych spoločností, ktoré STV založila v roku 2004, bolo účinnejšie využívať majetok STV, čo podľa NKÚ dosiahnuté nebolo. Obchodné spoločnosti STV Broadcasting, STV Production & Technology a TV KE za rok 2004 vykazovali stratu a spoločnosti 1.2 media a Koncesia za rok 2004 vykázali zisk. Obchodná spoločnosť TV BB v roku 2004 nevykonávala nijakú podnikateľskú činnosť, ktorá by viedla k zisku.
NKÚ kritizuje aj to, že STV na základe zámenných zmlúv poskytla spoločnostiam STV Broadcasting, Koncesia a TV KE majetkové práva na reklamný priestor STV.
Vedenie STV je presvedčené, že založením dcérskych spoločností zákon porušený nebol. A podľa Branislava Zahradníka z vedenia STV je normálne, ak spoločnosti pri svojich začiatkoch nevykazujú hneď zisk. NKÚ kritizuje aj postup STV pri verejných obstarávaniach. STV uplatňovala prevažne metódu rokovacieho konania bez zverejnenia, pričom nie vždy boli dodržané zákonom stanovené podmienky na použitie tejto nesúťažnej metódy.
NKÚ zistil nezrovnalosti aj pri kontrole spisov o konaní pri vymáhaní pohľadávok. Kontrolou boli zistené porušenia aj viacerých ustanovení zákona o finančnej kontrole a vnútornom audite.
"Zistenia NKÚ v porovnaní so zisteniami v minulosti nie sú také závažné," povedal Zahradník. "Pre budúcnosť nám umožní sa vyhnúť chybám. Prijali sme súbor 20 opatrení, ktorých cieľom je v budúcností týmto problémom predchádzať," povedal pre SME Zahradník. (hr)
Zo zistení NKÚ pri kontrole hospodárenia v STV
založenie dcérskych spoločností neprinieslo STV očakávaný zisk, STV v rokoch 2003 a 2004 uhradila dodávateľovi za dodávku softvérových služieb spolu 25 miliónov korún, pričom neboli dodržané podmienky verejného obstarávania, keďže neboli vytvorené podmienky pre ostatných poskytovateľov služieb, STV obstarala softvérový produkt ERP za cenu okolo 26 miliónov korún rokovacím konaním bez zverejnenia. Výber dodávateľa softvéru sa uskutočnil s odkazom na konkrétneho výrobcu a STV oslovila len jediného dodávateľa, NKÚ kritizuje aj majetkový vstup STV do spoločnosti PMT na konci roka 2003. Tým, že STV použila majetok vo vlastníctve štátu ako vklad do majetku právnickej osoby, porušila ustanovenie zákona o správe majetku štátu, nedodržiavanie podmienok verejného obstarávania: napríklad počítače, monitory, tlačiarne, skenery a notebooky dodané spoločnosťou IBM boli sprostredkovane cez dcérsku spoločnosť TV KE, pričom ich podľa NKÚ mala obstarať priamo, STV porušila zákon o DPH, keď uzatvorila zmluvu o dielo, ktorej predmetom bola výroba 10 anketových, 10 aranžovaných a 69 situačných upútaviek a 3 imidžových šotov propagujúcich SuperStar v celkovej sume 1,15 milióna, pričom v zmluve nebolo určené, či je cena s DPH. STV na základe uvedenej zmlluvy dodávateľovi uhradila sumu 1,3 milióna s DPH, teda o 218-tisíc viac, ako bola suma dohodnutá v zmluve o dielo, STV porušila zákon o DPH pri vystavení faktúry v sume 4 milióny korún za návrh, výrobu, montáž a demontáž scény pre reláciu SuperStar. Faktúra neobsahovala úplný rozpis jednotlivých položiek. (hr)