"Obmedzovanie (priestoru vodných tokov) zreteľne prekročilo únosnú mieru. Treba aspoň sčasti vrátiť riekam priestor, ktorý im prirodzene patrí," hovorí napríklad česká vládna správa o opatreniach proti povodniam z roku 2004.
"Hrádze nie je možné ani potrebné stavať až do neba," povedal v maďarskom rádiu Gábor Kovács, šéf komory inžinierov. Budapešť má už dlhšie vypracovaný komplex plánov, ktoré sú akýmsi opakom veľkolepých projektov na regulácie riek z 19. a 20. storočia.
Rieky premenili na rovné toky vtesnané medzi úzke hrádze a vzali im prirodzené záplavové územia. Množstvo vody, ktoré by mali rieky odvádzať, sa pritom nijako nezmenšilo. Skôr naopak, prichádza koncentrovanejšie. Výrub lesov, krovinatých oblastí a rozorávanie navyše výrazne znížili schopnosť pôdy zadržiavať a uskladňovať vodu. Tá vo väčšom množstve a rýchlejšie steká do korýt riek, ktoré nemajú šancu ju odviesť. Dnes už je jasné, že tadiaľto cesta nevedie.
Vodohospodári začínajú preberať heslo "viac priestoru riekam", ktoré donedávna hlásali iba zanietení ekologickí aktivisti. Jednou z možností je budovanie suchých nádrží, ktoré by sa využívali iba v prípade povodní. Za lepšie však odborníci považujú odsunutie hrádzí ďalej od riek, a odstránenie prekážok, ktoré spomaľujú odtok vody.
Prehnanú reguláciu riek by mala nahradiť určitá deregulácia a návrat k prirodzenému stavu, ku ktorému pravidelné záplavy jednoducho patria. Súčasťou toho by bolo opätovné prepojenie rôznych vedľajších korýt a mŕtvych ramien s hlavným tokom a vôbec vypratanie záplavových území od všetkého, čo tam nepatrí. To však znamená často aj ľudské obydlia postavené na nesprávnych miestach, ktorých dlhodobá ochrana je čoraz nákladnejšia a menej efektívna. A to je, samozrejme, problém.
Ďalším problémom sú poľnohospodári. Jedným z hlavných cieľov regulácie riek v minulosti bolo získať nové poľnohospodárske územia. Tie sa však dnes z veľkej časti aj tak nevyužívajú, získaná pôda bola často nekvalitná a Európa navyše trpí nadprodukciou potravín. Napriek tomu sa poľnohospodári odmietajú vzdať svojich polí a pestovania rastlín, ktorým by občasné zaliatie vodou neprekážalo. PETER MORVAY