Šéfom talianskeho Enelu, ktorý sa netají ambíciami na ďalšie rozširovanie v Európe a onedlho vstúpi do Slovenských elektrární, je Fulvio Conti. FOTO TASR/AFP |
BRATISLAVA - Vstup talianskeho Enelu do Slovenských elektrární, ktorý je na spadnutie, je zatiaľ najdlhšou privatizáciou v histórii Slovenska. Taliani by mali kúpiť 66 percent akcií elektrární do konca apríla, teda rok a pol po tom, ako strategického investora a podmienky jeho vstupu do spoločnosti schválila vláda.
Do konca mesiaca by mal Enel za akcie zaplatiť 840 miliónov eur, teda bezmála 31,5 miliardy korún. Kedy sa privatizácia uzavrie, ministerstvo hospodárstva neupresnilo. S Enelom stále rokuje, ale už nie o tzv. odkladacích podmienkach. "Predmetom rozhovorov je dotiahnutie a precizovanie niektorých bodov transakčnej zmluvy, ktoré nesúvisia s odkladacími podmienkami," povedal hovorca ministra hospodárstva Robert Beňo.
O podrobnostiach odmietol hovoriť aj privatizačný poradca, spoločnosť PricewaterhouseCoopers. "Sľúbil som ministrovi, že sa zdržíme komentárov," povedal Peter Mitka, predstaviteľ poradcu. Potvrdil však Beňove slová, že o odkladacích podmienkach sa už nevyjednáva.
Vláda potvrdila Enel ako víťaza medzinárodnej súťaže začiatkom decembra 2004, keď odsúhlasila aj podmienky obchodu. Koniec privatizácie elektrární odďaľovalo niekoľko podmienok, ktoré si Taliani vymohli. Ich riešenie trvalo ministerstvu hospodárstva 18 mesiacov.
Do Slovenského plynárenského priemyslu napríklad vstúpil strategický investor, Slovak Gas Holding, zložený z francúzskeho Gas de France a nemeckého E.ON Ruhrgas, tri mesiace po súhlase vlády. DANIEL CVEČEK
Čo bránilo vstupu Talianov do elektrárníÁ Nevýhodné zmluvy elektrární so spoločnosťou Slovalco, podľa ktorých má žiarsky výrobca hliníka odoberať elektrinu za fixné ceny do roku 2013. Kontrakt sa stal pre elektrárne nevýhodný po oddelení prenosovej sústavy v roku 2002, ktorej začali platiť za prenos. Ceny elektriny sa dostali vysoko nad pevné poplatky dohodnuté v roku 1994.
Taliani sa nakoniec s ministerstvom hospodárstva dohodli, že štát cez Slovenskú elektrizačnú prenosovú sústavu uhradí elektrárňam desať percent zo straty 4,6 miliardy, ktorá firme vznikne za minulý a tento rok. Štát tak cez prenosovú sústavu zaplatí Talianom 460 miliónov korún.
Á Enel vstup do elektrární podmieňoval aj vyriešením 15-miliardového dlhu, ktorý za tri desaťročia vznikol vo fonde na likvidáciu jadrových zariadení. Vláda preto navrhla zákon o jadrovom účte, podľa ktorého sa na dlh, teda na likvidáciu nefunkčných jadrových blokov v Jaslovských Bohuniciach, v nasledujúcich dvadsiatich rokoch poskladajú odberatelia elektriny - domácnosti a firmy. Parlament zákon schválil.
Á Elektrárne sa museli zbaviť spornej vodnej elektrárne v Gabčíkove. Podľa medzinárodnej slovensko-maďarskej zmluvy totiž musí hydroelektráreň zostať v štátnych rukách. Podľa nedávno uzavretej zmluvy ju dostane Vodohospodárska výstavba Bratislava. Z majetku elektrární by ju mali vyčleniť do konca mesiaca.